ekşisözlük

kiralık kalemlerin bulunduğu, algı yönetiminin üst seviyede olduğu sözlük. ilk kurulduğundaki serbest ifade hakkı ortadan kaybolmuş durumda. moderatörler dilediği, nemalandığı başlıkları parlatmak için uğraşıyorlar.

wuhan virüsü

neyin takip edeceği belliydi zaten..

koronya kağıt paradan bulaşır mıymış...


kağıt para gidecek dijital para gelecek.. istedikleri şeylerden en önemlisi bu.

çünkü kontrolün en önemli aşaması bu.. para. parayı kontrol edersen toplumu kontrol edersin.

mesela osmanlı'nın en sinirlendiği şey yerel bir beyliğin para basmasıdır.. menfaat temelli isyanlarda osmanlı yöredeki beylerle, isyancılarla konuşur, anlaşma yolunu arar. savaş yani sonuçta, kazansan bile zarar görüyorsun bir şekilde. ama para basmaya kalkarlarsa osmanlı doğrudan isyanı bastıracak askeri önlemleri alır.. çünkü neden? çünkü parayı kontrol eden toplumu kontrol eder.

mesela çeyrek altın diye bir şey var değil mi? siz ya da siz yapmıyorsanız bile ailenizde etrafınızda yapan vardır, bir ay eline normalden fazla para geçince ne yapıyorsunuz/yapıyorlar? örneğin bir çeyrek alıp kenara atıyorlar.. di mi? bu küçük birikimler gizli oluyor. icabında eşler birbirlerine bile söylemiyor.. tüm dünya dijital paraya geçirilirse böyle olabilir mi ? hayır..

ne demek istediğimi şöyle anlatayım, bir dünya düşün ki devlet başkanları paraya sıkıştıklarında "biz bize yeteriz sevgili ülkem" filan diye zavallı kullarına dil dökmek zorunda değil. tek yapması gereken bir tuşa basmak..

nasıl? güzel geldi mi kulağa?

5g

ne önemli bir şeymiş ki bu dünya durmuş, insanlar ölcez bitcez korkusuyla evlerine tıkıştırılmış ama adamlar 5g istasyonlarını kurmanın derdinde..amerika'da aylar önce okullara 5g kuracaz dediklerinde bir çok veli izin vermedi. ama şimdi bu korona siksiğini fırsat bilmişler hemen 5g işlerini aradan çıkarıyorlar.5g'nin insan sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi varsa (!) ve aylar sonra okullarda çocuklar rahatsızlık belirtisi gösterirse medyadaki orospularını devreye sokacaklar.. televizyonlara çıkıp yüzsüzce "koronya virüzünün etkileri hala devam ediyor sevgili canlarım" filan.

bizim kuklayı da yakında baarttırmaya başlarlar... beşgeee, beşgeeeeah...

böyle yazıyorum da elektromanyetik radyasyon şakaya gelecek bir şey değil..