confessions
  1. toplam entry 117090
  2. takipçi 68
  3. puan 283125

wuhan virüsü

osmanli'nin viyana'ya yuruyusunu rol model alan virüs.

ulkemiz de bir gun ilerliyor sonra hop dusuyor, sonra bir daha gerile sonra bir daha ilerle. oysa ankara tabipler odasi baskaninin aciklamasina gore sadece ankara'da gunde 1000 e yakin vaka var ama sevgili saglik bakanimiz tüm türkiye'nin vaka sayisini 980 civari acikliyor. pandemi hastanelerinin yoğun bakim uniteleri %100 doluluk orani verirken ulkeyi yonetenler "biz o gun 1000 atli cocuklar gibi şendik" havasindalar.

kendilerine karsi olan sifir guven eksi safhalara dussun istiyorlar anladigim kadari ile.

4 ağustos 2020 beyrut patlaması

dün lübnan'ın baskenti beyrut'ta kameralarca da tespit edilen cok buyuk bir patlama gerceklesti. resmi aciklamaya gore beyrut'ta bir limanda bulunan 2750ton agirligindaki amonyum nitrat patladi. patlamada yine resmi aciklamalara gore su ana kadar tespit edilen can kaybi sayisi 135, yarali sayisi ise 5 binden fazla. kayip sayisi ise yine yuzlerle ifade ediliyor. her ne kadar "kaza" olarak nitelendirilse de cok insan bu patlamanin israil tarafindan hizbullah silah deposuna yapilan bir saldiri oldugunu dusunuyor.

patlamaya dair kimi goruntuler sunlar.

kira

temmuz ayı enflasyon oranlarina gore bu sene kiralara yapilacak resmi zam orani %11.51 olarak belirlendi. geri bu durum ev sahibi ile kiraci arasinda olan bisi, kafaniza gore yapin iste.

turkcell superonline fiber internet

dublex evlerde buyuk sikinti yaratiyor bu internet baglantisi.

alt katta 70/80mbps hizi kesintisiz gorurken kablolu olarak, üst katta wifi baglantisi ile ancak 0,75/1,5 mbps arasinda gidip geliyor. birak youtube'da video izlemeyi, sozlugu bile acamaz oldum. bulacaz bir care bakalim.

kedi

İnanılmaz güzel, tatlı bir hayvan. Yeni taşındığım evimde bahçeme plaj sandalyesi koydum, her gün iki tanesi gelip orada koyniş koyniş yatıyorlar. Uyuyuşlarını izlemek bile huzur veriyor insana.

şırdan

Tüm hayatım boyunca ilk defa az önce yediğim adana yiyeceği. Aşırı acıydı belki o yüzden çok beğenmemiş olabilirim ama kesinlikle abartıldığı kadar mükemmel bir lezzet değil. Belki yeniden denedikçe daha oturaklı bir karar verebilirim.

3 kasım 2020 abd başkanlık seçimleri

3 kasım 2020 tarihinde abd'de baskanlik secimleri yapilacak. trump'İn karsisinda baskan adayi olarak joe biden olacak. anketlere gore biden su anda trump'a karsi %10 dan daha fazla bir üstünlük icerisinde. hatta trump dun twitter uzerinden "baskanlik secimlerini erteleyelim" cagrisinda bulundu. sebebi ise amerikalilarin covid 19 yuzunden yuksek ihtimalle sandik basina gitmek yerine mektup araciligi ile oy kullanacak olmalari. bu secim seklinin hileye cok musait olacagini iddia ediyor trump ama kimse tarafindan da ciddiye alinmis degil henuz.

vacip

farz'dan farki sudur.

farz kesin delillerle sabittir, gerek allah emri gerekse peygamber emri oldugu kesin delillerle sabit olmalidir. vacip ise yine dinen gerekli olan ancak farz kadar kesin olmayan, net delillere dayandirilamasa bile yine de kimi sekillerde netlik kazanmis seylerdir.

kurban kesmek

kesen kessin tamam ama kurban kesmenin sadece hacca gidenlere farz oldugu da artik bilinsin.

hz muhammed zamanında insanlar gecimlerini daha ziyade hayvancilik uzerine sagliyorlardi ve kurban faaliyeti hayvancilik ile gecimini saglayan insanlar tarafindan herkese farzmis gibi yansitildi. bu sekilde hayvan satislari da firlamis oluyordu.

hanefi mezhebinde tüm müslümanlar icin(hacca gitsin yahut gitmesin) "vacip"tir, farz değildir. diğer mezheplerde ise kurban kesmek "sünnettir", ne farz ne de vacip degildi.

sancaktepe

merkezi cok kalabaliktir ve yogun trafik vardir belirli saatlerde ve fakat kıyısında kosesinde harika siteler yapilmistir ve cok sessiz sakindir. merkezi ile işiniz yoksa rahat edersiniz.

taşınmak

Zordur, cidden zordur ve çok masraflı bir eylemdir. Ancak taşınılan ev havuzlu, bahçeli, dublex ve barbekü alanlı ise her türlü zorluğa değer. Maddi külfetini konu dahi etmiyorum farkındaysan, o en beteri.
0 /