zeytin

callow
ye$il zeytin, biberli zeytin, bademli zeytin gibi bircok ce$idi olan kahvaltilarin vazgecilmezlerinden birisidir.
urban f
( zeytun ) :zeytingiller familyasından; akdeniz havzasında, makilerde yabani olarak yetişen, fakat bütün akdeniz bölgelerinde yetiştirilen, yaprak dökmeyen, eğri, büyük gövdeli, sık dallı, 5-20 m yüksekliğinde uzun ömürlü bir ağaçtır. yaprakları yeşil renkli olup, derimsi ve karşılıklı dizilişlidir. çiçekleri beyazımsı sarı renkli olup, salkım durumundadır. meyve önceleri yeşil, olgunlaştığı zaman parlak siyah renklidir. meyvelerinde zeytinyağı çıkarılır. zeytinyağının içeriğinde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve e vitamini vardır. ev ilaçlarında zeytin tanesi, yaprakları, kabukları ve yağı kullanılır.

kullanıldığı yerler:
zeytinyağı, safrayı artırır. karaciğeri çalıştırır. karaciğer ağrılarını keser. sarılıkta faydalıdır. eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür. kandaki şeker miktarını düşürür. bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. taneleri de besleyicidir.
sepulturk
tayfa75 sağolsun müthiş bir faydasını keşfettiğimiz yiyecek. efendim bunu bir müddet ağrıyan dişinizin üstünde bekletin diş ağrısını kesiyor bu. o kadar da mübarek besin yahu.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol