zekat neden gösterilmiyor

ohcaptainmycaptain
İslamın beş şartından biri olan zekat, hiçbir dindar(!) tarafından kamuoyu önünde yerine getirilmiyor. Demek istediğim bu tatlısu dindarları, diğer dört şart yerine getirilirken, bunu gözümüze sokarlar, oruç tutmayan ve namaz kılmayanla uğraşırlar. Hac ve umreye gittiklerini ballandırarak anlatırlar. Aynı saydamlığı, zekat şartını yerine getirirken de görmek isteriz. Yani mallarının kırkda birini fakirlere verirken. Bu durumda zengin dindarlara bunu ispatlamamaları halinde, oruç tutmayan insanlara yapılan davranışları sergilemek ve müslümanlıklarını sorgulamak gerekir.
Bu arada -haşa- yaratan olmadığım için hiçbir insanın, imanını sorgulamak bana düşmez. Ama günümüzdeki iki yüzlülüğe dikkat çekmek istedim.
eratosthenesinkalburu
O dediklerinizi milletin gözüne sokarak yapanlar zaten zekatı verselerdi onu da öyle yaparlardı ancak genelleme yapmak doğru değil.Kimin daha dindar olduğunu şaapmak zor. Bir gün okuldan çıkmış kadıköy'de yürürken yirmibeşli yaşlarda bir bayan (dar kotlu, başı açık) caminin yerini sordu. Yerini tarif ettim. Herhalde tuvalete gidecektir diye düşündüm ancak merakımdan ötürü ben de o istikamete gittiğim için kadını uzaktan izledim. Kadın camiye geldiğinde ayakkabılarını çıkardı ve çantasından aldığı eşarpla camiye girdi.
ohcaptainmycaptain
Benim de tam olarak söylemeye çalıştığım bu. Kimin Allah'ın nazarında nasıl bir kul olduğunu nerden bilebiliriz. Özellikle niyetle başlayan ibadetlerimiz varken. Sen niyetini ortaya koyacaksın ama başka biri oruç tutmuyor diye baskı yapma saçmalığında bulunmayacaksın. Bunu yapanlara da orucunuzu namazınızı, gözümüze sokup, övünürken neden zekat hatta kul hakkı sözkonusu olunca, küçük bir teferruatmış gibi davranıyorsunuz diye sormak istiyorum.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol