yazgi

bok bocegi
2001 yapımı, serdar orçin, zeynep tokuş, engin günaydın ve demir karahanın rol aldığı bir zeki demirkubuz filmi..

"fransız yazar ve düşünür albert camus’nun hayatın anlamını sorguladığı yabancı adlı romanından esinle yazılan ve efes pilsen’in desteği ile çekilen film, iradesiz, ya da iradesini kullanmayı reddeden bir gümrük muhasebecisinin öyküsünü anlatıyor.

yaşamın boş ve saçma olduğunu, herşeyin aynı kapıya çıktığını düşünen musa, kendini olayların akışına bırakmış gitmektedir.annesinin ölümüne dahi fazla aldırmaz. hatta, onu sevdiği halde bir tür sevinç bile duyar bu ölümden. hoşlanmadığı bir kızla sırf o istiyor diye evlenir. ancak yine iradesizce verdiği bu karar,kaderin bile güç ve iradeler tarafından yazıldığı bir dünyanın eşiğine getirip bırakır onu.iki çocuğun ve bir annenin katledilmesinden sorumlu tutulmaktadır.

peki gerçekten suçlu mudur?"

zekirbelli
izlediğim en başarılı zeki demirkubuz filmi olan yapım baş karakteri musa’nın hayatın manası üzerindeki yansız duruşunu o kadar başarılı anlatır ki hayata bodoslama dalarak binbir çeşit dert edinmenin yanında gerçek doğrunun aslında bu tarafsızlık olduğunu, hayat denen zamazingonun hakettiğinin sadece bu olduğunu güçlü bir biçimde anlatır,hayat bu kadar muhattab alınacak bir değere sahip değildir hakkatten.
mossa
teoman’ın ilk albümünden bir şarkı.

sil,severek gözleri
dilsiz ellerinle sarmala,
sar beni
korkusuz isteğin bağırsın
ölmemiş sevgiler arasına koy beni

aslında yok çaresi,
bilirim,
canlar verir,soğuk nefesim
aslında yok çaresi
sevginin
kabaran serin tenin

yollara,yıllara,yazgımı yazdım yanında

hep uzaksa herbiri
kavrayıp bıraktıysan hep beni
görünmem duvarlar nince
yine de sen hep dokun,
gör beni...

lali berte
fransız romanlarından fırlamış gibi duran baş karakteri ve ağır ağır seyreden temposuyla insanı çıldırtan demirkubuz filmi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol