confessions

sweetpandemonium

- Yazar -

  1. toplam entry 11
  2. takipçi 1
  3. puan 5848

islamiyet

sweetpandemonium

en son yeryüzüne inmiş ve tek değiştirilemeden kalan ilahi din. incil ve tevratın orjinal yazmalarında da geleceği bildirilmiş en sevgili hz. muhammed peygamberidir. kutsal kitabı kur’an-ı kerim dir.kur’an, son peygamber hz. muhammed’e (sav) cebrâil (as) tarafından vahiy yoluyla indirilmiş ve günümüze kadar değişmeden gelmiştir. 7. y.y da kitap haline getirilmiştir.
islâma göre en başından beri insanların inandığı din islâmdır.diğer dinler, bu dinin dejenere olmuş formları olan sapmalardır. buradan hareketle islâma göre muhammed’in getirdiği din yeni bir din değildir. o, daha önceki peygamberlerin mesajını, aynı dîni tekrar açıklamış ve tamamlamıştır

babanın ölmesi

sweetpandemonium
her acının daha büyüğü varmış işte anneannemle dedemi kaybettiğimde en büyük acı dedim..onlarsız yaşayamam dedim ve babamı kaybettiğimi öğrendiğim güne kadar onların öldüğünü kabullenemedim ama şimdi göğsümü sıkıştıran bu acıdan sonra...
dayanamıyorum evet bunu kabul ediyorum herşey yarım yamalak.. yaşıo takliti yapıyorum.kimseden bunu anlamasını beklemiorum belki de bekliorum ama kimse anlamıo zaten..sadece ne kadar sıkıcı diyolardır her zaman bezmiş hiç birzaman hiçbirşeyden mutlu görünmeyen biri..evet öyleyim mutluluk nedir ki bulunduğum hiç biryerde kendimi rahat hissedemiorum hep yarımım.güçlü görünmekten de nefret ediorum artık yaşamaktanda..ölümcül bir hastalıkla boğuşurken bile aklıma ölümü hiç getirmemiştim şimdiyse hergün ölmek istiyorum..

diyabet

sweetpandemonium
tip 1 ve tip 2 diyabetin dışında birde başka etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan diyabet vardır.. bu etkenlere ilaç yan etkileri, hamilelik örnek verilebilir.bu tip hastalara önce hapla tedavi başlanır cevap vermezse insüline geçilir. bu tip hastaların şeker seviyesini dengelemek zordur. ilaçların yan etkisinden kaynaklanan şekerde kortizon en önemli etkendir vücuttan atılımı zaman aldığı için dengelemek zordur.. ilaç tedavisi bitmeden o kişinin diyabeti hakkında kesin birşey söylenemez fakat sürekli çok yüksek seyreden şeker düzeyine sahipse hasta artık diyabet büyük olasılıkla tip 1 e dönüşür.

eti

sweetpandemonium
hitit uygarlığının en önemli miti kaybolan tanrı mitidir.
tanrı telepinu büyük ihtimalle insanlardan sıkıldığı için kaybolmuştur. sonuç olarak ocaklar sönmüş,tanrılar ve insanlar kendilerini bitkin hissetmeye başlamış, arpa-buğday yetişmez olmuş, su kaynakları kurumuş, insanlar çiftleşemez hale gelmiş. güneş tanrı onu bulmak için bir takım şeyler göndermiştir. önce bir kartal aramış, daha sonra fırtına tanrı aramıştır. sonra ana tanrıça bir arı yollamıştır. arı onu bulmuş ve sokmuştur. telepinu öfkeyle uyanmıştır.tanrılar onu sakinleştirmek için büyüler yapıp kötülüklerden arındırmışlardır. bu mitosla "doğum-ölüm-yeniden doğum" mekanizmasını ilişkilendirebiliriz. bu metnin hitit törenlerinde ezbere okunması çok önemlidir.

ilkokul muhabbetleri

sweetpandemonium
dansa davet en moda oyunlardandır ama kim kime teklif edecek önceden ayarlanır. hoş şimdikiler pek böyle oyunlarla uğraşmıo ya onlar direk çıkma teklif edio ne sanıolarsa artık merdiven mi çıkarlar bahçeye mi çıkarlar..

birde erkek çocuklar kola kutularıyla maç yaparlar.. aslında maçtan çok deli gibi bi aşşaa bi yukarı koşturmaktan, hergün eve gömleğin düğmeleri kopmuş, pantolonun dizleri yırtılmış halde gelmekten başka birşey deildir..

ilgi çekmek

sweetpandemonium
ilgi çekecem diye piyasa değeri diye abuk birşeyin geçerli kılındığı ve zavallı beyin fukarası bir takım insan suretlerinin o değere ulaşma çabası ve bu durumun artık güldüremeyecek kadar acı hale gelmesi. "zevkler ve renkler tartışılmaz" cümlesinin son derece geçerli olduğu çünkü ortada tartışacak zevk ve rengin kalmadığı, herkesin piyasa boyutunda ilgi çekmek adına tek renk ve tek zevk sahibi olduğu acınasi dünyaaa...

minos uygarligi

sweetpandemonium
minos krallığı öncesi birtakım sınavlardan geçmek zorundadır çünkü kral olabilecek birde kardeşi vardır. amcası, deniz tanrısı poseidon’dan yardım ister.poseidon da ona gücünü göstermesi için bir hayvan verecektir. bu denizden çıkan bir boğadır.fakat poseidon, minos kral olduktan sonra bu hayvanı kurban etmesini ister. minos kral olur fakat hayvanı kurban etmeyi unutur.poseidon da öfkelenir ve onu cezalandırır. bu cezaya göre minos’un karısı boğayla ilişkiye girmiştir ve bu ilişkiden bir yaratık meydana gelmiştir: "minotavros". etraftan gelebilecek dedikoduları önlemek icin bu yaratığı saklamak ister ve dönemin en ünlü mimarını yemeğe davet eder.mimar daidalos ve oğlu ikaros’tan bir bina inşa etmelerini ister.bunun üzerine daidalos labirenti inşa eder ve minos, minotavros’u oraya hapseder.bundan sonra mimar ve oğlu çıkış yolunu göstermesinler diye onları da bir kuleye hapseder. daidalos ve ikaros burdan kaçış yolları ararlar ve en sonunda balmumundan kanatlar yapıp uçmaya başlarlar. ikaros güneşe doğru yaklaşmaya başlar, balmumundan kanatları erir ve ege denizine düşer. düştüğü yerin adı ikaros olarak bilinmektedir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol