confessions

noranynn

- Yazar -

  1. toplam entry 351
  2. takipçi 1
  3. puan 13461

laparoskopik cerrahi

noranynn
Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, alışılagelmiş geniş kesiler yapmadan, birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince tüplerin (trokar) içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Karın içini aydınlatarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve aynı anda karında çeşitli bölgelerine açılan 5–15 mm'lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

19 mayıs 2011 kütahya depremi

noranynn
kütahya’nın simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, istanbul, ankara, çanakkale, bursa, balıkesir, yalova, afyonkarahisar, eskişehir ve afyonkarahisar’da da hissedildi.

boğaziçi üniversitesi kandilli rasathanesi ve deprem araştırma enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15’te, merkez üssü kütahya’nın simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

bu arada, abd jeolojik araştırmalar kurumunun internet sitesindeki verilere göre, türkiye’nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, kütahya’ya 77, bursa’ya 121 ve balıkesir’e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

depremin büyüklüğü 6 olarak verildi.

appassionato

noranynn
müzikte bir parçanın coşkulu, tutkulu biçimde çalınması gerektiğini belirtir. beethoven’in op. 57 appassionata sonatı bu terimin en güzel ifadesidir. ilk kez bu sonata başlık olarak kullanılmış ve sonraları müzik dünyasına bir terim biçiminde yerleşmiştir.

müteahhirin

noranynn
kelime olarak "sonra gelenler" demektir.
islam terminolojisinde peygamberimizden itibaren ilk üç asırdan (sahabe, tabiin ve etbâu’t-tabiun’dan) sonra gelen, yetişen din âlimlerine bu isim verilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol