confessions

kalimera

- Yazar -

  1. toplam entry 1942
  2. takipçi 1
  3. puan 38731

aykut kocaman

kalimera
fenerbahçe’ye daha fazla başarısızlık yaşatmaması için istifa etmesi lazım gelen. ikinci yarıda da teknik direktörlüğe devam edip antipatileri celbetmesine gerek yok. zaten duygusal adam, fenerbahçe’nin bundan sonra alacağı bir mağlubiyet ya da beraberlik bile, aykut hoca’yı hedef tahtasına oturtmaya yeter. bu işin tekniği bu; bırakmalı.

yedinci gün

kalimera
yaşayan filozof ihsan oktay anar’ın yeni kitabı. bol bilinmeyen kelimesi var, öyle ki bazen okuduğum paragrafta bağlaç, edat çıkarttığımda bildiğim kelime yok ama yine de anlıyorum nasıl oluyorsa. yazarın hayal dünyasının genişliğini hayretle müşahede ediyorsunuz. tez elden alınıp okunması gereken kitaplardan.

caillou

kalimera
manyağı olunan çizgi film karakteri.

geçenlerde araçtayız. kırmızı yandı durduk. o sırada birden 3 yaşındaki yiğenim başladı pür heyecan anlatmaya: "kliyooo oydaa celberet jedii dinozoo kliyooo kluooo hav havv" "abla bu çocuk neyce konuşuyo, ne diyo? " dedim. ablam da şaşkın "bilmiyorum ki" dedi. bizimki nefes almadan devam ediyo tabi. pencereden dışarıya odaklanmış ha bire bi şeyler anlatmaya çalışıyor. seçip anladığım tek kelime de kliyuuu. "ulan" diyorum, "clio araba markası ama baktığı yerde araç yok." ne gördü ki bu çocuk ne anlatıyor. daha fazla dayanamadık, ışıkları geçince sağa çektik arabayı, "hadi bize göster onu" dedik.

tabii doğruca üzerinde caillou resmi olan halıya yapıştı. her şey aydınlandı. yahu bu nasıl bir algıda seçiciliktir. esnafta ne kurnaz anam. her neyse sonuç olarak göt kadar halıya dünya kadar para ödeyip çıktık mağazadan.

ne caillou’ymuş arkadaş!

ben küçükken çok salaktım

kalimera
hehe, ben küçükken çok salaktım doğrudur; eski türk filmlerinde cüneyt arkın, fatma girik’i şeyettikten sonra, fatma girik’in "ühühühü beni kirletmeye hakkın yoktu." diye sızlanmasına bir türlü anlam veremezdim. "alla alla elbisesi kirlendi diye ağlıyor, bunun için ağlanır mı makineye atsın, makinesi yoksa elinde yıkasın, sular mı kesilmiş." diye ihtimallerde bulunurdum.

mazi butonu

kalimera
bu gece şöyle bi keşfe çıkayım dedim bu butonu. periyodik olarak yıllara ayrılmış negzel. kendimi zaman makinesinde hissederekten 2004’e bir giriş yaptım. amma velakin oralar hep çöldü. "hımm" dedim. sözlük için alt yapı çalışmaları sebebiyle yollar trafiğe kapanmış olabilir." diye düşündüm. ne de olsa o zamanlar sözlüğümüz "kız çıtı pıtı hanım hanımcıktı çiçeği burnunda". 2005’te neler var ola dedim girdim. başlıklar yalan yanlış açılmış, soru işareti falan var harflerin arasında. dedim "o zamanlar mod müd icat edilmemişti zahar"
2006 ve 2007 yılları sözlüğün altın çağlarıymış zaten.

yani pek bi güzel olmuş bu ton. seneler hakkında analiz yapma yeteneğin öne çıkıyor. bu tren böyle uzayıp gider inşallah nice yıllara. bi ton yıllar oluşsun butonlardan. mesela 2170’ten 3. indy bu entrye denk gelip ağlasın falan.

çok duygulandım sözlük...

akıldaki sözcüklerin görüntülenmesi

kalimera
haber washington üniversitesinden geldi. amerikalı bilimciler insan beyninde sözcüklerin oluşum sürecindeki farklılıkları tesbit etmiş.

şimdilik sadece ingilizce sözcükler görüntülenebiliyormuş,herneyse sanırım haberi yanlış yorumladım, buyrun kendiniz bakın.
işte ayrıntılar;

http://www.ntvmsnbc.com/id/25218194/#storycontinued0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol