confessions

jin

- Yazar -

  1. toplam entry 104
  2. takipçi 1
  3. puan 8087

elma şekeri

jin
bir gun tek bacagi tahta ve kafasi kel olan bir adam bir kiyafet balosuna gitmek ister, haliyle bir parti kostumleri sirketini arar ve "bana oyle bir kiyafet yapin ki kel olmam ve tek bacagimin tahta olmasi kusur gibi gozukmesin" der bunun uzerine kiyafet sirketinin yetkilisi " peki size ozaman korsan kiyafeti yolluyorum, korsanlarin tek bacagi tahta olur ve de sapkalari sayesinde kelliginiz de gozukmez" der ancak adam bu kiyafeti begenmez ve "kardesim sen benle alay mi ediyorsun daha duzgun bisi soyle " diyerekten bir azar ceker, bunun uzerine bozulan yetkili " efendim ozaman size bir papaz kiyafeti yollayalim boylelikle uzun cuppe bacaginizi orter uzun sapka da kafanizi kapatir " der tabi adam yine memnun olmaz ve tekrar azarlar " kardesim sen benle t...k mi geciyorsun olur mu oyle sey musluman adamiz ne derler" der bunun uzerine iyice sinirlenen yetkili "durun ben tam size gore bir sey yolluyorum" der...aradan bir kac gun gecer bizim adam isten eve doner ve bir paketle karsilasir allah allah diyerekten paketi acar, paketin icinde sadece bir kase elma receli vardir bizimki hicbir anlam getiremez ve paketin ustundeki notu okur.. "bu receli kelinize suruyorsunuz, tahta bacaginizi da g.tunuze sokuyorsunuz ve elma sekeri oluyorsunuz" bizimki dumur olur.... seklinde bir fikra anlatilan seker turu.

vanilla sky

jin
kült olacak bir film, cameron crowe imzalı.. orjinali alejandro amenabar tarafından abre los ojos (open your eyes).. matrix muhabbetini, anlayana, matrix filminden daha güzel anlatan film...
derin rüyadayken üzülüp, korkup, mutlu olup ve bir şekilde ancak uyandığımızda rüyada olduğumuzun farkına varabiliyorsak, gerçek hayatta bizi üzen şeylerin gerçekliği ne kadar doğrudur...uzun bilinçli bir rüya mı yaşıyoruz dedirten çoğun ilklerinden olan bir film. sevmeyenlerin sonunun seyirciye bırakılmış bir soru işareti olmasından dolayı sevmediği, bu neden değil diyenler için de nedenin aslında bu olduğu çünkü bir şeyin en büyük izlenimini o şeyin sonunun yarattığı gerçeğine dayanması yüzünden olan, belki izlendiği an ki ruh halinden dolayı yorumlanmaya kasılamayan, haksızlığa uğrayan film.

masakatsu agatsu

jin
japonca, en gerçek zaferin, kişinin kendi üstüne kazandığı zafer olduğunu belirten bir ifadedir. aikido yu tanımlarken kullanılması gereken bir ifadedir. o sensei morihei ueshiba der ki: aikido da saldırı yoktur, saldırmak ruhun zaten kaybettiği anlamına gelir. biz, mutlak dirençsizlik ilkesine bağlıyız, yani rakibe karşı koymayız, dolayısıyla aikido da rakip yoktur, aikido da zafer, masakatsu agatsudur.

kısaca bu söz, egonun tamamen kapatılmasıyla ve insanın ruhsal bir olgunluğa ulaşmasıyla ancak bulunur...değişik kültürlerde hep bu ruhsal arayış olmuştur. tasavvufta da egoyu öldürmek, asıl ruhumuzu bulmak, bir başka deyişle ölmeden önce ölmek, bir nevi masakatsu agatsudur.

mesnevi

bu aklı terk et de hakiki akla ulaş.
bu kulağı tıka da hakiki kulak kesil!
ırmağı gören suyu esirgemez;
hele o denizi, o bulutu görmüşse.

kaynak olarak bertan başak adlı aikidoka’nın projesi kullanılmıştır.

little ole wine drinker me

jin
çok eğlenceli bir dean martin klasiği
sözleri şöyledir:

i’m praying for a rain in california
so the grapes can grow and they can make more wine
and i’m sitting in a honky in chicago
with a broken heart and a woman on my mind.

i’ll ask the man behind the bar for the jukebox
and the music takes me back to tennessee
and when they ask who’s the fool in the corner, crying
i’ll say, little old wine drinker, me.

i came here last week from down in nashville
’cause my baby left for florida on a train
i thought i’d get a job and just forget her
but in chicago a broken heart is still the same.

i’ll ask the man behind the bar for the jukebox
and the music takes me back to tennessee
and when they ask who’s the fool in the corner, crying
i’ll say, little old wine drinker, me...

sempai kohai

jin
japon dövüş sanatlarında özellikle kullanılan, japon hayatının her yerinde olan bir nevi usta-çırak, kıdemli-kıdemsiz ilişkisi. bir do da fiziksel yetenekler dikkate alınmadan, tecrübeli olana sempai, tecrübesiz olana kohai denilmektedir. sempai, kıdemli olması nedeniyle kohai yi eleştirir ona yol gösterir ve onu eğitir bu sempai nin sorumluluklarıdır. kohai nin sorumlukları ise sempainin dediklerine uymaktan onun hamallığını yapmaya kadar herşeydir.bu ilişki iki tarafında karşılıklı gelişmesini sağlamaktadır. bu okuldaki son sınıf öğrencileriyle düşük sınıflardaki öğrenciler, iş yerlerinde patron ile çalışanlar arasında da görülen bir ilişkidir, çok önemlidir.. bu ilişkiyi mibun adı verilen doğruluk ve sorumlulukları kapsayan bir sistem altında görürüz..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol