confessions

gaahl

- Yazar -

  1. toplam entry 58
  2. takipçi 1
  3. puan 7073

vali

gaahl
bu gün izlediğim erdal beşikçioğlu nun recep yazıcıoğlunun hareketlerini doğallığıyla yansıttığı film. filmde kurgusal sıkıntılar hayli fazla.. ilk kaza sahnesinde arabanın çok yakın mesafede olmasına rağmen frene basmaması, amerikalının denizde hayat süren izlenimi, mühendisin ölümünde kuyunun üstündeki demirlerin kendiliğinden kopmayacağını akıl etmeleri ve birilerinden şüphe etmeleri gerekir.. buna benzer durumlar.. film yine de herkesi düşündürecek kahvelerde konu olup bilinen ve kabul edilen uşak türkiyeyi bir kez tekrar etmekle yetinecek

herschel grynszpan

gaahl
herschel grynszpan, 7 ekim 1938’de, paris’teki alman elçiliğinde bir nazi memuruna suikast düzenledi. ilk kez 14 şubat 1939’da socialist appeal’de yayınlanmış olan bu makalede troçki, suikastın hiçbir işe yaramadığını ortaya koyarken, grynszpan’ın kişisel kahramanlığını destekler

md

gaahl
mathieu delarue yi kısaltıp kendisine im yapan şahıs..arkadaşları kendisini mehmet diye çağırır onun da herkese senem diye hitap etmeye mütemayil olmasını
jean paul sartreın uyanis ya da akil cagi isimli kitabinda karsimiza cikan ve ozgurlugun yollari uclemesi boyunca enterasan bir porte cizen roman kahramanindan esinlendiği imiyle bağdaştırmak abesle iştigal etmez. zira senemden hoşlanıyor ne alakaysa bi de senem güzel kız iyi bakalım.

cevapsız sorular

gaahl
murat : teyze nasilsin?
teyze : iyiyim yavrum sen nasilsin?
murat : saol
teyze : napiosun askerligi yaptin mi?
murat : yaptim teyze iki yil oldu
teyze : unversite ne oldu ?
murat : mezun oldum
teyze : niye mezun oldun ?
murat : haa.....!

öğretmenlerin verdigi ilginç odevler

gaahl
odevini yapmayan ogrenciye 30 sayfa `odevimi yapmadigim icin cok pismanim bir daha ilgili derse karsi butun sorumluluklarimi yerine getirecegim` yazdirilmasi ve ardindan kontrol gununde hala odev yapilmadiysa cop tekenesini sinifin ortasina getirterek cok tekenesinden `odevemi yapmadigim icin senden ozur dilerim` dedittirilmesi.

druids

gaahl
jacques doremann’ın yönettiği, başrollerinde max von sydow, ines sastre, kiaus maria brandauer’in oynadığı ve kral olan babasının öldürülmesi üzerine ülke dışına çıkan vercingetorix’in yıllar sonra ülkesi dönmesiyle birlikte roma imparatorluğuna savaş açmasını anlatan 119dk’lık tarihi film

yaran diyaloglar

gaahl
[23:34] <bol`biyik_bol`sakal> liverpool a bes atsınlar
[23:34] <bol`biyik_bol`sakal> yıldırım demir orenden
[23:34] <bol`biyik_bol`sakal> malzemecisine
[23:34] <bol`biyik_bol`sakal> tum beşiktasa acımam veririm
[23:34] <en_uste_al_beni> hepsine veririm dayı ben
[23:34] <bol`biyik_bol`sakal> ahuheuha .. öheehh böğğ

divan ı lugat it türk

gaahl
tdk tarafından en son dört cilt olarak yayımlanmış divanu lugati’t türk kaşgarlı mahmud tarafından 25 ocak 1072’ de yazımına bağdat’ta başlanmış ve 10 şubat 1072’de yazımı tamamlanmıştır. ilk üç cildi sözlük dördüncü cildi indekstir. yaklaşık larak iki bin sayfadır. sözlüğün en önemli özelliği bir türkün hazırladığı ilk dünya haritasına haiz olmasıdır. içerisindeki dünya haritası daire şeklinde hazırlanmıştır. yani kaşgarlı mahmud bundan bin yıl önce dünyanın yuvarlak olduğunu bilmektedir ve ayrıca haritada nehirler ve göller de yer almaktadır.

divân’ın ilk önce kilisli rıfat, daha sonra konyalı atıf bey ve besim atalay tarafından türkçe çevirileri ve türk bilim adamları tarafından açıklamaları yapılmıştır.

divân batıda ilgi uyandırmış, 1928 yılında c. brochkelmann kaşgarlı üzerinde araştırmalar yapmıştır. dankoff’un divânü lugât-it türk çevirisi ile james kelly’nin makaleleri de son çalışmalardır.

kitabın metni türkçe ve açıklamalar arapçadır. arapça gramer kuralları örnek olarak hazırlanmış ve her bölümde kelimeler arap alfabesine göre sıralanmıştır. türk dilinde onsekiz harf kullanıldığını, yazılışta yeri olmayan, ancak söylenirken kullanılan yedi harf ile duraklama harfinin de bunlara eklenmesi gerekir, demiştir.

"türk sözlüğünün divanı" anlamına gelen kâşgarlı’nın bu eseri, yalnız bir sözlük değil; islâmiyet öncesi türk edebiyatını, tarihini, coğrafyasını, folklorunu, mitolojisini aydınlatan ansiklopedik bir eserdir. bilindiği üzere, xi. yüzyıl hemen bütün islâm ülkelerinde türklerin egemen olduğu bir dönemdir. karahanlılar devletinin, özellikle büyük selçuk imparatorluğu’nun askerlikçe ve uygarlıkça en parlak zamanı bu dönem içerisindedir.

divan-ı lügat-it-türk’teki sözcüklerin anlamları arapça olarak yazılmıştır. türkçe 7500 sözcüğün arapça karşılığı verilirken, sav denilen âtasözleri, sagu denilen ağıtlar, koşuk denilen şiirler ve destan parçaları alınmıştır. sözcüklerle ilgili bol bol seci, mesel, hikmet, şiir, efsane; tarih, coğrafya; halk edebiyatı folklor bilgi ve örnekleri verilmiş; dilbilgisi kuralları ortaya konulmuş; türkoloji’nin sağlam temelleri atılmıştır. türkologların görüşü : "göktürk yazıtları ile divan-ı lügat-it-türk’ün bulunuşu türklük için tasavvur edilemeyecek kadar büyük kazanç olmuştur."
divân-ı lügati’t türk, türkçe’nin neden öğrenilmesi gerektiğini şöyle anlatır:
"ant içerek söylüyorum, ben buhara’nın, sözüne güvenilir imamlarının birinden ve başkaca nişaburlu bir imamdan işittim. ikisi de senetleri ile bildiriyorlar ki, yalvacımız (peygamber), kıyamet belgelerine, ahir zaman karışıklıklarını ve oğuz türklerinin ortaya çıkacaklarını söylediği sırada türk dilini öğreniniz, çünkü onlar için uzun sürecek egemenlik vardır buyurmuştu. bu söz (hadis) doğru ise sorguları kendilerinin üzerine olsun türk dilini öğrenmek çok gerekli bir iş olur. bu doğru değil ise akıl bunu emreder. tanrı, türk burçlarını yükseltmiş ve onların mülkleri üzerinde felekleri döndürmüştür. tanrı onlara türk adını vermiş ve yeryüzüne ilbay kılmış, hakanları onlardan çıkartmıştır. dünya uluslarının yularların onlar eline vermiş, herkese üstün kılmıştır. onlarla birlikte çalışanları aziz kılmış ve türkler onları her dileklerine ulaştırmış, kötülerin şerrinden korumuştur. onlara hedef olmaktan korunabilmek için, aklı olana düşen şey, onların yolunu tutmak, derdini dinletebilmek gönüllerini alabilmek için dilleriyle konuşmaktır."

mezarlarıniza tükürecegim

gaahl
anlamadığı şeyleri kısa yoldan "marjinal" diye adlandırıp kaçmayı tercih edip temkinli riyâkar enetelektüelliklerine asla tavsif hakkı tanımamakla başarılarına başarı katan insanların okunulması gerekliliği konusunda hemfikir olunan ve bir zamanlar türkiye dahil birçok ülkede yasaklı olan ve ilk olarak fransada yasağı kaldırılan kısmen fight club’ı çağrıştıran postmodernizmin mihenk taşlarını sağlamlaştıran, nihâyi vazifesi militan okur olan sözde değil özde postmodern roman

boris vian

gaahl
"eğer bir kadını elde etmek, bir kadeh cini ya da bir paket gauloise sigarasını elde etmek kadar kolay olsaydı ve onun, alkol ve sigara gibi, kirli ve mide bulandırıcı bir odaya tıkılmaya zorlanmaksızın açık havada tadına bakma özgürlüğümüz; alkolizm ve nikotin zehirlenmesi çarçabuk ortadan kalkar ya da en azından makul ölçülere inerdi... " diyen adam
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol