confessions

dark blue

- Yazar -

  1. toplam entry 107
  2. takipçi 1
  3. puan 7787

iyi geceler sözlük

dark blue
içimde seni terk etmenin burukluğu
yarın okulun olduğu, finallerin kazık olduğu
ileride açacağım başlıkların, gireceğim entrylerin yoğunluğu
gencecikken içimin böyle şeylerle doluluğu
eyvah nolacak bu halim sorusu
cevdet anday ne de güzel demiş
eskileri ver yenileri al dememiş
leylek leylek havada yumurtası tavada dememiş
emeğin karşısında saygıyla eğilmiş
raziye üstümü örtseneeee.
dememiş; peki ne demiş; üstelik hava da güzelse yaşamak güzel şey çok güzel şey doğrusu demiş.

pollyanna

dark blue
şimdi pollyanna kitabını okudum, o zamanlar küçüktüm, sadece okudum, eleştirel bir tavrım yoktu, ya da eleştirecek kadar bilgim. öncelikle çoğu insan şu konuda hemfikir ki pollyanna her şeye iyi tarafından bakmaya çalışan bir karakterdi. bu fikir önceleri belki cazip gelmiş olsa da zamanla eleştirilmeye başlandı ki gerekçe belki de bu olumlu düşünme muhabettinin kişisel gelişim aracılığı ile ticari boyutlara ulaşması veyahut zor durumda olduğunda insanların sana çok sinir bozucu bir biçimde, senin yaşadığın olumsuzluklardan bihaber olumlu düşüüüüün bak, bardağın dolu tarafını görmeye çalıııış şeklinde sayıklamalarından kaynaklanıyordu. ben de diyorum ki evet, olumlu düşünmeliyiz; çünkü biliyorum ki gerçekten çok zor durumda olan birçok insan var ve onların varlıklarını devam ettirebilmelerinin belki de tek gerekçesi olumlu düşünmek ve geleceğe dair biraz da olsa umut beslemek...

oruç

dark blue
ramazan bayramında biraraya gelen aile bireylerinin rekabet konusudur. bugün rast geldim ki sofradaki insanlar sen kaç gün tuttun diye birbirlerine soruyorlardı. sonra eğer biri birini geçtiyse hahaha ben seni geçtim şeklinde gevrek bir gülümseme beliriyordu. sıra bana geldi, beklenen soru soruldu, ben zaten hesaplamaya başlamıştım kaç gün tuttuğumu, bir söyledim hepsi duruldu. kavga bitti, dostuk geldi.

fatih dersanesi

dark blue
başlıkta şöyle bir düzeltme yapma gereksinimi duyuyorum. dersane yerine araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla dershane yazılması gerekmektedir. kural şöyledir: ders- hane, yemek- hane gibi sözcükler sessiz harfle bittiklerinden dolayı hane eki gelmektedir. sesli harfle bitenlerde direk olarak hastane, postane vs. denilmektedir.
(bkz: feyza hepçilingirler)
edit: burada düzeltme yapılamıyor olması, adamların dershanenin ismini öyle koymuş olmalarından kaynaklanmaktadır.

click

dark blue
filmin ilk yarısında zekice espriler barındıran ve iyi güldüren, 2. yarısında ise vermek istediği mesajları çok iyi veren film. kesinlikle izlenmeli diye düşünüyorum; çünkü filmi izledikten sonra bir süre kendinize gelemiyorsunuz ve sevdiklerinize sımsıkı sarılmak istiyorsunuz ya da dilediğiniz gibi yaşamak için fazla vaktiniz olmadığını anlıyorsunuz. evet bunların hepsini 103 dakikada o kadar güzel dedirtiyor ki film. tipik hollywood filmlerinden farklı, çok iyi!

deli olmak

dark blue
normal olanın tanımını sorgulatan olgu. yani toplumda genelde herkesin yaptığından farklı şeyler yapanlara deli denilir. sonra bakarsın diğerleri napıyor, karara varırsın ki böyle olmaktansa deli olayım daha iyi!!

pazarci sloganları

dark blue
abla alman şart değil, yeter ki kalabalık olsun. geeeeel, bi tanesi 1 lira, 2 tanesi 2 lira, 3 tanesi 3 lira, 4 tanesi 4 liraaaaaa.
adam böyle dedikten sonra, ben acaba ben mi anlamadım yoksa adamda mı tuhaflık var diye düşündüm. hani 1 tanesi 1 lira, 3 tanesi 2 lira dese anlıcam yane.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol