yavuz sultan selim

0 /
Bilgi Sözlük Android Uygulamasını Buradan İndirebilirsiniz..


angelus
taktigi kupe sayesinde biz genclere super bir bahane imkani saglayan "niye kupe takiyosun guzel kardesim" diyenlere "hocam, yavuz sultan selim’de gerceklestirmis bu hadiseyi, babasi sormusmu ona senin sordugu" diyebilme imkani saglamis osmanli padisahi.
isimsiz kahraman
osmanli devleti’nin hazinesine en cok parayi koymus, 8 yil padisahlik yapmasina ve bunun 3 yili kardesleriyle taht kavgalari yapmasina ragmen en cok toprak fetheden ama babasinin ahi yuzunden genc yasta avrupa’yi fethetmeye giderken misir donusunde geçirdi?i hastalyk yüzünden bursa’da olen 9. osmanli padisahi.yukselme donemi padisahlari icinde batiya hic sefer yapmayan tek padisahtir.
villus
rivayete gore babasi yildirim, yavuz’un kendisini zehirlettigini anladiginda ona beddua etmis ve "insallah kilicin keskin, omrun kisa olur."demistir.bu beddua tutmus, yavuz padisahligi doneminde bircok ulke fethetmis, osmanli hazine odasini agzina kadar altinla doldurmustur.ancak tahta gectikten 8 yil gibi kisa bir sure sonra sirtinda cikan bir ciban sebebiyle olmustur.
carpediem
osmanli’nin en cani padisahi. cok acimasizdir. birsuru insani kilictan gecirmis olan selim’e buyuzden yavuz adi verilmis. ama ne bir kadinin her dedigini yapmistir ne de esrarkestir. osmanliya en iyi donemini yasatmistir ki ondan sonra hazineye bir kurus dahi girmemistir. kanuni sultan suleyman da ulkeyi en guzel devrinde almis sonra da muhtesem suleyman olmustur!
belkibirgunbiryerde
$irpence adli hastaliktan olen,dokuzuncu osmanli sultani,ve osmanli sultanlarinin icinde halife unvanini ilk kullanan...yavuz’un taktigi kupenin,yalnizca allah’a kole olusu sembolize ettigi soylenir..
seyhmerat
fatih sultan mehmet ile başlayan osmanlı’da toplumun sunnileştirilmesi hareketlerinde özellikle de anadolu çıkan bazı isyanlar ve şah ismail ile yaptığı savaşlardan dolayı alevileri zorla mezhep değiştirmeye çalışmıştır başaramayınca da 40 binin üzerinde alevi’yi ve yine binlerce türkmen’i kılıçtan geçirmiştir kendisi. hayatta kalan diğer alevilerin ise yüksek bölgelerde yaşamasına neden olmuştur. acımasız, katliamcı ve barbar bir padişahtır.

edit: bu entry son cümlesi hariç benim yorumumu içermemektedir. okullarda okuduğunuz basit tarih kitaplarında yazanlara bakarak değerlendirecek değiliz hayatımızı ve şunu söylemek gerekir dünyanın her ülkesindeki okul tarih kitapları geçmişlerini mükemmel ve sıfır hatasız kabul eder. şunu bilmek gerekir ki yavuz sultan selim büyük katliamlar yapmıştır bunu tarihi belgeler söylemektedir belgeler orada gidin bakın. osmanlı tarihini tam olarak bilmeyen, provizyonizmin ne demek olduğunu daha duymamış olanlar ve de bugünkü zeyrek ilçesinde nakşibendiliğin tohumlarının atılmış olduğunu hiç bilmeyenler elbetteki bunlara da inanmak istemeyecektir.
uzun yolun yolcusu
"kürde firsat verme ya rab dehle sultan olmasin
ayağini siksin çarik asla iflah olmasin
vur sopayi al ekmeği ,karni bile doymasin
ol çeşmemden gavur içsin kürde nasip olmasin" sözleriyle ünlü, değerli padişahlarımızdan biri..
sirinsem gunahim ne
şah ismaille birlikte şu anda türkiye müslümanlarının sünni olmasına sebeb olan padişah.
şah ismail’in osmanlı üzerinde ki tehditi ve şiileri alet etmesi sonucunda osmanlı topraklarında yaşayan şii ve aleviler baskı altına alınmış,doğu anadoluda yaşayan aleviler "kapılar açıla,şaha kavuşula" diyerek iran’a geçmiştir.
orta ve batı anadolu alevilerinin büyük bir kısmı ise sünni olmuştur.bu bölgelerde bugün bile örf ve adetlerde alevi izlerine sıklıkla rastlanır.
scaremonger
40 bin alevi’nin katledilisini "onlar taraf degistirdirdi, iran’in tarafinda oldular" diyerek gecmislerini temizlemeye calisanlarin padisahi. kim ne derse desin baski altina alinan bir toplulugun baris, huzur ve kendi kulturlerini yasatma ugruna baskilardan kacmaya calismasi taraf degistirme olarak alinamaz. hatta baskidan kacan bircok turk’un kurtlere siginmasinin bircok turk’u olumden kurtardigi soylenmektedir.milli tarih kitaplarinda yazan hosgoruyu bir devlet neden kendi halkina gostermemistir orasi ayri bir celiski.
tyche
osmanlı padişahları içinde en cool olanı. küpe taktığı söyleniyor, iyi etmiş, padişah diye takamaz mı, iyi etmiş, ruhu şad olsun.
kalidor
aynı zamanda pehlivan olan padişah..kılık kıyafet ve fiziksel görünümde de diğer padişahlardan farklıdır.diğer tüm padişahlar sakal bırakırken, yavuz sadece bıyık bırakmıştır.küpe takması ve kavuğunun oval olmasıda onu diğer padişahlardan ayıran özelliğidir.
cetniklereolum
yavuz sultan selim için kürt katliamı yaptığı ve kürtler için ağza alınmayacak hakaretler ettiği bazı tarih kaynaklarında söylenmektedir bunun doğru olmadığı idrisi bitlisi ile yapılan anlaşmayla anlaşılmaktadır eğer kürt katliamı yapmış olsaydı kürtler kendi istekleriyle osmanlı devletinin bir parçası haline gelmezlerdi kürtleri katletmekten ziyade kürtleri safevi devletine karşı korumuş can ve mal güvenliklerini sağlamıştır.
jake blues
babasıyla aynı yerde fakat 8 yıl sonra ölmüştür. genç yaşta ölümü osmanlının aslında biraz daha gelişimini engellemiştir. zira osmanlı padişahlarının arasındaki en iyi kumandandır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol