uyuz

deathless
ailenin gorev yaptigi koyde bakicidan bana bulasan hastalik cinsiydi toplumdan dislanmistim kendim kazanlarda kaynamadim ama o minicik pamuklu donlarim orme kazaklarim hep kaynatildi toplumdan dislandim kotu bir cocukluk gecirdim sirf bu yuzden bu hastaliga uyuzum.
ilean
uyuz boceginin, ust derinin altina girerek meydana getirdigi kasindirici ve bulasici bir deri hastaligidir. ozellikle el, bilek, parmak aralari, koltuk altlari, karin bolgesi ve kaba etlerde siddetli kasintilar ve cizgi seklinde yaralar gorulur
alecsandros
serkopt denilen gözle zorlukla görülecek kadar küçük olan uyuz böceğinin, üst derinin altına girerek meydana getirdiği kaşındırıcı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. özellikle el, bilek, parmak araları, koltuk altları, karın bölgesi ve kaba etlerde şiddetli kaşıntılar ve çizgi şeklinde yaralar görülür. yapılacak ilk iş hastanın ve ilişkide bulunduğu kimselerin bütün çamaşırlarını, elbiselerini, yatak örtü ve çarşaflarını yıkamaktır.


akhillius
insanın bazen ben ben ben ben diye bağırası gelir. insanlara söylenmesinin yegane sebebi mıymıntı olarak hayatlarını devam ettirmeleridir. öte yandan bir hastakliktir ve kaptınızmı kaşın anam kaşın. felaket ötesidir.
with all my love
uyuz etmek vardir bir de. ki hiç tasvip edilmez, eden kisiye her ne kadar haz verse de, edilen kisi çildirir, deliye döner.
tehlikeli sonuçlarin dogma ihtimali nedeniyle etmeyin kimseyi uyuz.

(bkz: uyuz etmek)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol