utah jazz

made in heaven
1974’den 1979’a kadar new orleans jazz adiyla mucadele etmis 1979’da utah’a tasinarak utah jazz ismini almis nba takimi.karl malone,john stockton ve jeff hornacek uclusunun bir arada oynadigi uzun donem boyunca nba’in onde gelen takimlarindan biri olmus ancak jordan’li chicago’yu ust uste oynadigi finallerde gecememistir.ozellikle 2000 yilindan bu yana performans olarak buyuk dususe gecmis son olarak mehmet okur’un da yer aldigi kadrosuyla bu sene bati konferansini sondan ikinci sirada tamamlamistir.resmi web sitesi:http://www.nba.com/jazz/
nick nicki nickince
kuruluş yılı: 1974
tarihi: new orleans jazz(1974-1979)
utah jazz (1979-günümüze)
salon: delta center
takım renkleri: mor ve mavi
nba şampiyonlukları: 0
konferans şampiyonlukları: 2 (1997, 1998)
grup birincilikleri: 6 (1984, 1989, 1992, 1997, 1998, 2000)
sahibi: larry h. miller
baş antrenör: jerry sloan

nick nicki nickince
utah jazz: salt lake city, utah`ta yer alan nba takımı. new orleans jazz olarak kuruldu, fakat maddi sorunlar yüzünden 1979`da utah`a taşındı. 1980`lerin sonunda yükselmeye başlayan başarı grafiği, 1990`ların sonuna kadar devam etti. takım jerry sloan yönetiminde, karl malone ve john stockton`ın arasındaki (uzun forvet ve oyun kurucu) ahenkli uyumla 1997 ve 1998 yıllarında nba finallerine kadar yükselme başarısını gösterdi.

orqn
jerry sloan’ un istifa etmesinin ardından artık herkes gibi olan takımdır.

utah’ ın hiç bir zaman büyük bir taraftar desteği olmadı. hiç bir zaman nba’in gözünde hem yönetim hem de medya olarak güçlü bir şehir olamadılar. hatta halkının çoğu mormonlardan oluştuğu için her zaman siyah oyuncuların gitmeye çekindiği bir kulüp olarak bilinirler. bunlara ilaveten hiç bir zaman iyi bir yerden drafta giremediklerini de düşünürsek bu takımın ortalamanın altındaki nba takımlarından hiç bir farkı kalmaz.

bütün bu olumsuzluklara rağmen düne kadar utah’ ın bir farkı vardı; jerry sloan.

23 senedir takımının başında olan, hiç bir zaman kendi sisteminden ödün vermeyen, kadrosundaki her oyuncudan maksimum verim alabilmeyi başarmış bir adam. bunların yanında müthiş bir karizma ve hakemlerle oyuncuları etkileme gücü.

işte utah sloan’ un gidişiyle bunları kaybetti ve malesef geriye hiç bir şey kalmadı. jerry sloan’ un en önemli özelliği yetenekleri kısıtlı oyuncularla büyük başarılar kazanabilmesiydi. o oyuncuları kendi sistemi içerisinde bir stara dönüştürüp hepsinden tam verim almayı çok iyi biliyordu.

utah o’ nun boşluğunu doldurabilir mi diye sormak bile çok abes olacak. bu ayrılık hem orta hem de kısa vadede utah’ a çok zarar verir. yazık oldu.
orqn
deron williams - jerry sloan anlaşmazlığından sonra sloan’ un arkasında duramadılar ve 25 yıllık koçlarını kaybettiler. bir kaç dakika öncede uğruna 25 yıllık koçlarından vazgeçtikleri oyun kurucularını kaybettiler. e ne oldu şimdi?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol