uğur yücel

turk sinemasina buyuk katkilari olmus ve gelecekte de olacagina inandigim insan.aktor,yonetmen,senarist,...
1957 dogumlu olan bu adam ki?i oyunculuk ve yonetmenligin yani sira aysegul aldinc’in ’soze ne hacet’ albumundeki ’veda’ isimli sarkinin sozlerinide yazmistir.
şişmanlasa da hastayım ben onun çekiciliğine,karizmasına,oyunculuğuna.adam sadece mimikleriyle bile bir kadını baştan çıkarır ve her role bürünebilir.
bundan yıllar önce dersane arkadaşımın,sırf kendisiyle tanışabilmek için otomobilinin önüne atladığı gün,ağzından "-ulan bu ankara’nın bütün kızları salak mı? git başımdan kızım,kendini tarkan’a öldürttür!" gibisinden laflar duyduğumuz sevdiğimiz bi abimizdir..(bkz:şimdi böyle mi olduk)
ne kadar zaman geçti hatırlamıyorum. uğur yücel’in anılarından birini dinlemiştim. ingiltere’de konferansa katılan uğur yücel orada tanıştığı ingilizle sohbet etmeye başlamış. adam türkiye’deki liderlerden bahsetmiş ve isimlerini hatırlayamadığı için ’sizin romantik ve klasik liderlerinize ne oldu demiş’ (romantik:bülent ecevit, klasik: süleyman demirel) uğur yücel ’hala duruyolar fakat biraz değiştiler demiş romantiğin roman-ı gitti tiki kaldı ,klasiğin klas-ı gitti siki kaldı biz gerisine baba diyoruz’demiş.
herşeyiyle gerçek bir oyuncu. eşkida sergilediği üstün performans yeter herşeyi anlatmaya ama yazı tura benim bünyede tavan yapmasına neden olmuştur ki hala ara ara hissetmekteyim filmin etkilerini.
hedefinin her sene bir sinema filmi çekebilmek olduğunu ve yeni çekeceği filmin gişesinin yazı tura’dan daha da düşük olacağını söyleyen yönetmen, oyuncu, yazar.
hırsız polis’teki anlık bakışlarını şu anda türkiye’de başka kim yapabilir sorusunu düşündürten ve "bu adamın bir eşi daha yok bu ülkede" diye cevap verdirten büyük, çok büyük oyuncu.
gencliginde topac olan bu adam, yaslandikca aldigi kilolari kendisini cok karizmatik yapmistir. fazla kilolarin yakistigi kisi.
gerçekten türkiyenin en iyi oyuncularından birisidir hırsız polisteki rolüyle hepimizin gönlünü yine fethetmiştir dizi çeviren yeni yetmelerin hepsi uğur yücelden izleyip bişeyler öğrenmesi gereklidir.(bkz:karizmatik insan)
gazli icecek reklaminda rol aliyor kendisi su siralar. ve bazi sevenlerini uzuyor. daha da uzucu olan bu adamlarin herseyimizi bu kadar kolay somurebilmeleri . keske hic olmasaydi. herkesin kendi hayati, kendi gercekleri var. illa ki kendi acisindan tutarli bir sebep soz konusudur diye dusunmek gerekir, ama yine de insanlarin tutunacak dal sayisi hizla azaldigi bir dunyada keske olmasaydi demeden gecemiyorum.
coca cola zero reklamında rol almasının sebebi ciddi bir ekonomik dar boğaza girmiş olmasıdır bu ustanın. yıllar önce tam imza yetkisi verdiği asistanı tarafından muhteşem bir şekilde dolandırılıp, elinde avucunda ne varsa gitmiş, üstüne üstlük de muhteşem bir borça hapsolmuştur.

http://tinyurl.com/2bzodb
0 /