türkiye'nin katar'da üs açması

hoyt
dış politikamızın çok "yetkin" kimseler tarafından yönetildiğini bir kere daha gösteren hadise.
bu kimselerin arasında "bir tane doğru işimiz yok aga neyin peşindeyiz" diyen var mı merak içindeyim.

not: bildiğim kadarıyla henüz açılmadı ama eli kulağındaydı
hanniballecter
ön edit: afrika yazmışım ortadoğu bir an aklıma gelmedi. sözlerime başlamadan önce ben akpli degilim ayrıca asla o zihniyete sahip olmadım lakin afrika gibi bir kıta var.Bu kıtada dünya petrolleri ve daha bir çok şey var. Suudlar eger amerika tarafında yer alıyorsa bizim katarın yanında bulunmamız o kıtada söz hakkı elde etmeye çalışmamız sizce mantıklı bir dış politika olmaz mı ?
edit: üs açma büyük sorumluluktur lakin eğer türk ekonomisinin ayakta durma sebebi olan sıcak para akışının sağlanması için dış politikayı buna göre şekillendirebiliriz.katar türkiye'ye milyarlarca liralık yatırım yapıyor aynı zamanda türk inşaat ve altyapı şirketleri katarda büyük projeler alıyor bu durumda ortadoğu bataklığında bazı tehlikeli işlere girmek zorundayız.
kanepeyecarpanserceparmak
öncelikle ortadoğu için bilinmesi gereken iki önemli husus var;

1- eğer davetli listesinde yoksanız, menüdesinizdir.

2- her zaman düşmanınızın düşmanı dostunuz olmaz.

o yüzden o onun yanındaysa biz de bunun yanında olalım dememeli. üs kurmak nedir ? en son kuzey ırakta kurduk neler oldu gördünüz. üs kurmak kolay bir şey değildir. ayrıca bir savaş durumunda ordaki üssümüzün bombalandığını sadece bir düşün. dış politikada hareket alanımız inanılmaz dağılır.

he hazır yeri gelmişken bir dış politika nasihatı;

-son söyleyeceğin veya yapacağın şeyi asla en başta yapma.

ve afrika dendiğini ne ben gördüm, ne sizler...
nickimizolsunbitane
Yanlış politikaların acı bedelleri. Hiç bir konuda projeksiyonu olmayan bir devletin dışa bağımlığının artmasının bedelidir bu. Emlak piyasanı, tv kanallarını, bankalarını katarlı yatırımcılara satarsan! işte böyle aman katara bişey olmasın dersin. hangi birine koşacaz. Bir gün kanada da bir felaket olursa mercimeğin %80 kanadadan geliyor diyip onlara da koşacak mıyız? bundan sonra politika bu mudur bilelim de kendi aramızda bi plan yapalım. (bkz: Arap baharı vol.2)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol