türkiye cumhuriyeti devlet demiryolları

seyhmerat
maalesef ki siyasi iktidarlarin amerikanci politikalara engel olamamasi hepsinin hizmet diye yol veya "duble yol" yapmasindan dolayi her zaman caginin gerisinde kalmis ve gerektigi destegi bir turlu ama cok buyuk destekler verilmesi gereken kurum.
xerxes
tcdd aslinda bir turkiye gercegidir. geride kalmisligin, az gelismisligin, zavalliligin, basiretsizligin, beceriksizligin, kendine guvenememenin bir fotografidir tcdd. elalem saatte bilmem kac kilometre hizla giden cillop gibi trenlerle yolculuk yapar, biz boyle okuzun trene baktigi gibi bakariz. tcdd aslinda turkiye’nin ta kendisidir...
seyhmerat
internet sayfasinin basinda mustafa kemal ataturk’un "demiryollari refah ve umran tevlit eder." sozu bulunmaktadir. bu sozle neden bir turlu refaha kavusamadigimiz ortadadir, her yere duble yol yaparsan, butun dagi tasi yol yapacagim diye kazmaya kalkip paralari buralara akitirsan buralarda gizliden birilerine rant kazandirirsan bu hale gelirsin.
xerxes
yanlis hatirlamiyorsam "demir aglarla orduk yurdu dort bastan" diye bir vecizli sozu vardir bu kurumun. ama simdi memleketin hangi aglarla oruldugunu biliyoruz: "orumcek aglari"...
angelus
türkiye cumhuriyeti’ndeki demiryolu taşımacılığını düzenleyen, işleten ve kontrol eden resmi kurumdur.

cumhuriyet öncesinde daha çok imtiyazlar ile değişik devletlere verilen osmanlı’daki demiryolu işletmesi yetkisi, 24 mayıs 1924 tarihinde çıkarılan 506 sayılı kanun’la millileştirilmiş ve "anadolu-bağdat demiryolları müdüriyeti umumiyesi" kurulmuştur. demiryollarının yapımı ve işletilmesinin bir arada yürütülmesi ve daha geniş çalışma imkanları verilmesini sağlamak amacıyla çıkarılan 31 mayıs 1927 tarih ve 1042 sayılı kanun’la "devlet demiryolları ve limanları idare-i umumiyesi" adını almıştır.

1953 yılına kadar katma bütçeli bir devlet idaresi şeklinde yönetilen kuruluş, 29 temmuz 1953 tarihinden itibaren 6186 sayılı kanun’la "türkiye cumhuriyeti devlet demiryolları işletmesi (tcdd)" adı altında kamu iktisadi devlet teşekkülü haline getirilmiştir. son olarak uygulamaya konulan 233 sayılı khk ile "kamu iktisadi kuruluşu" hüviyetini almıştır.
scaremonger
türkiye cumhuriyeti’nin ilk demiryolu izmir-aydın güzergahina işlenmiştir. onuncu yil marşi’inin ilk kıtasının son mısrasında geçen "demir aglarla ördük ana yurdu dört baştan" ve aynı zamanda tcdd’nin sloganı olan cümle aslında türkiye’nin devrimini, gelişimini temsil eder. kısacası atatürk devrimlerinin önemli yansımalarından biridir. sözüm ona şimdilerde devrimler binbir türlü yolsuzluklarla, elde bulunan imkanlara ragmen 10-15 yılda, bilmem ne dagını dinamitlerle patlatarak yapılmaktadır. sevgili mustafa kemal "senin o halkın var ya, senin o halkın..."
orqn
’türkiye turu’ adı altında 1 aylık kartlar çıkartmışlar.şöyleki 150 tl olan bu kartlarla 1 ay boyunca istenilen trene biniebilecek,aynı kartların yataklı vagonlar için olanı 500 tl.

http://tinyurl.com/l2m75l
peptid
yolcularına ayrımcılık uygulayan devlet kuruluşu. indirimli bilet aldığınız zaman sizi "normal" fiyatını ödeyen yolcularla değil de, trenin ön kısmındaki görece eski ve geri kalmış vagonlara atıyorlar, öyle bir seçenek olmamasına rağmen ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar.
şöyleki; belki bunun bence en bariz örneği, 25 kasım 2009 kamu emekçileri genel grevi sırasında yapılan uygulamadır. bir sonraki vagonun, ki normal fiyatını ödeyenlerin bindirildiği vagondur, içerisindeki sıcaklık 25 dereceye ayarlıyken, bir önündeki, yani öğrencilerin ve ya bir şekilde indirimli bilet almış olanların bindiği vagondaki sıcaklık 19 derecedir. ki bu durumda 3 saat gecenin ayazında allahın unuttuğu bir yerde beklenmiş, bir arkadaki vagonda yolcular sıcaktan bunalırken benim bulunduğum vagondaki yolcular montlarına, atkılarına sıkı sıkıya sarınmış bir şekilde beklemekteydiler.sonra noldu, vagonun girişindeki elektrik panosunun kapısını kırdık da sıcaklığı layık olduğumuz seviyeye çıkartabildik.
ne biçim bi kurumdur hala anlamaya çalışıyorum.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol