toblerone

0 /
p t n
kraft’in lokomotif cikolotalarindandir. sari , beyaz ve lacivert cesitleri mevcut. 600 gramlik dev gibi olanlari ev insaatinda tugla niyetine kullanilabilir.
myysteriouss
her ne kadar yendiğinde ağza fena yapışsa da vazgeçilemeyecek, hastalık yapan çikolatalardandır.en güzellerinden biridir, yoksa en güzeli mi?biraz yiyeceğim sadece dense bile yalan olur bir bakmışsınız koca çikolata bitmiş.
(bkz: olsa da yesek)
delilah
oda şartlarında yenmesi mümkün olmayan çikolatadır.minimum 5 dk hamamda bekletilip yenilirse tam süper olur zannımca.
firambogaz
toblerone’un fikir babaları, isviçreli şekerleme ustası jean tobler’in oğlu theodor tobler ve emil baumann’dır. emil baumann seyahatleri esnasında bal, badem ve şekerden yapılan ‘nugat’la tanışmıştı. kuzeni theodor tobler’le birlikte, bu şekerlemeyi kendilerine özgü bir yolla üretme çalışmalarına başladılar. ürünü mükemmel bir hale getirdiklerinde, ona fabrikalarının ismi tobler ve meşhur italyan nugatı torrone’nin birleşimi olan toblerone adını verdiler. kendine has şekliyle günümüzde dünya çapında şöhrete sahip olan toblerone, küresel pazarda kesinlikle en başarılı çikolata mamüllerinden biri. şimdiye kadar patenti alınan tek çikolata kalıbı olarak bilinmesine rağmen, bu özel üçgensel şeklin kökeni konusu tartışmalı şekilde kapalı kalmıştır. bej rengi giyimli parisli dansçıların finalde bir piramit oluşturmalarından etkilenilmiş olabileceği belirtiliyor. hatta belirli masonik amblem ve simgelerle bağlantısı olabileceği ileri sürülüyor. yine de en mantıklı hikaye, bu şeklin isviçre’nin meşhur ve ilham verici özelliği olan dağ zirvelerinden türetilmiş olduğu. toblerone ambalajı, yirminci yüzyıl boyunca çok az değişikliğe uğradı. uzun tarihi boyunca esas tasarımında sadece altı küçük gelişme oldu. 1908’deki ilk ve en küçük kutusunda, pençeleriyle isviçre bayrağını tutan bir kartal resmi vardı. 1920’de kartalın yerine -bern bayrağında yer alan- bir ayı resmi gelmişti. 1930’larda ayının yerini tekrar kartal alırken bu kez taşıdığı bayrakta tobler’in t’sinin işlendiği görülüyordu. 1970’te ön yüzün tamamını toblerone ismi kapladı ve amblem kutunun uçlarında yer aldı. 1984 yılında ise js (jacobs suchard) logosu ilave edildi. en son değişiklik, 1987’de amblemin mavi-beyaz bir üçgenle değiştirilmesiyle yapıldı. toblerone yelpazesine katılan yeni çeşitleri birbirlerinden ayrıştırabilmek için (orijinal bej renginden) farklı zemin renkleri kullanılmasına rağmen, bu kadar başarılı bir grafik ve fiziksel görüntüye sahip şekli ve görsel içeriğinin geçen yüzyıl boyunca çok az değiştiğine şüphe yok. bu tasarımın başarısının tüketiciler üzerinde o kadar kalıcı bir etkisi var ki, ingiltere’de yapılan bir araştırma tüketicilerin % 94’ünün toblerone’u sadece şekliyle tanıyabildiğini ortaya koymuştu.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol