timsah gözyaşları

ups
gozyaslarinin sebebi uzuntu degilse sadece aglamak gerektigi icin ya da etraftakiler oyle sansin diye aglaniyorsa soylenen soz..
ithilquessir
timsahlarin cene yapilari dolayisiyla agizlarini kapadiklarinda gozlerinden yas gelmektedir, fizyolojik bir olaydir, bogusma sirasinda gozleri temiz tutma amaci guden evrimsel bir tasarimdir.
timsahlar yavru bakan ender surungenlerdendir, anneleri yavrulari yumurtadan cikma vakitleri geldiginde agizlarina alip teker teker nisbeten daha guvende olacaklari suya tasirlar,
ama algi kisiseldir, insanlar anne’nin kendi yavrularini yedigini ve uzulup agladigini kondurmuslardir bu hikayenin ustune. butun bilim cevresine hayirli olsundur.
barborospasa
dovizin tavan yapacagini onceden ogrenen ve parasini dovize ceviren is adaminin develuasyon sabahi televizyonlarda vay benim halkim diye uzuntu duymasi.
seyhmerat
rahmetli sakip sabanci’nin-olununun arkasindan konusmak degil,o oldugu gun ben geberdi demistim-2001 krizinden sonra doktugu gozyaslariydi.televizyonlara cikip agliyordu ancak kendisi buyuk doviz rezervlerine sahip oldugu icin 4’te 1 daha da zenginlesmisti,ancak nedense televizyonlarda halkin acisini paylasir gibi aglamayi denemisti ama samimi olmadigi icin becerememisti.
bezir
timsah gibi omurgalıların alt sınıfı olan canlılarda, ki böyle söyleyince sanki onları eziyomuş gibi oldu, tükürük bezlerini salgılatan sinir sistemi gözyaşı bezinin sinir sistemiyle aynıdır.
hal böyle olunca besin alındığı zaman uyarılan merkez, gözyaşlarını da uyarır.

üst sınıflarda bu iki merkez birbirinden ayrıdır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol