the shapeshifting detective

Uzun süredir listemdeydi, son indirimlerde fiyatı düşünce direkt kaptım. Bu tarz interaktif oyunları seviyorum. Bundan bir önce çıkan late shift enfes güzeldi. Tabi onun filmi de vardı oradan bir artısı var.

Şimdi bu oyunu büyük beklentiyle aldım. Yapımcıların bu tarzdaki üçüncü oyunu. The bunker'ı saymadım çünkü oynamadım. Late shift'i referans aldığımda eksiklerini giderip daha detaycı ve seçimlerimizin oyunu daha çok etkilediği bir oyunla karşılarız diye umdum.

Ama kendini geliştirmeyi geç, geri gitmişler. Peşinen söylüyorum istisnalar hariç ana karakter seslendirmesi olmayan oyunların allah belasını versin. Bu oyun da aynısını yaptı. Akıl alır gibi değil. Hani bu türü az çok bilen biri ana karakter konuşmadan nasıl olacak yav falan diyebilir ama yapmışlar işte. Salak salak seçim yapıyorsun, karşındaki şapur şupur konuşuyor sen ancak yazı seçiyorsun...

Çok büyük bir eksi buradan zaten geliyor. Gelelim hikaye anlatımı, senaryo, diyaloglar ve oyunculuk.

Oyunculuk çok kötüydü. Bunu önce aradan çıkartalım. Violet dışında leşti. Ya arkadaş hadi oyuncunuz kötü, kamerayı tutmayı da bilmiyorlar. Herif hayalarıma tekme atıyor, bir kamera yakınlaşması oluyor var ya ölüp bitersin.

Senaryo bildiğiniz dedektiflik filmlerinden çok farksız değil. Yani durduk yere dedektiflik filmi için senaryo uydurun desem üç aşağı, beş yukarı buradakiyle benzer olurdu.

Diyaloglar yine fena değildi. Toplu bakınca oyunun geneline etkileri yok ama bazı yerlerde kafayı zorlayacak muhabbetler döndü.

Bir de senaryo tarafında spoilerlık bir özelliğimiz var onu söylemiyorum ama ancak bu kadar kötü aktarılırdı. Oyuna bu şekilde özgünlük katayım demişler de ben bu özelliği oyunun yarısında keşfettim ne olacak şimdi ? Hiç bir şekilde ' bak güzel kardeşim, şunu şöyle yapabilirsin ' diye uyarmadın. Ben ne bileyim bu özelliği ?

Resmi türkçe altyazı desteği olsa da tavsiye etmiyorum. Kötüydü yani, pek olumlu bir şey yazmak saçma.

Puanım : 45/100
bu başlıktaki tüm girileri gör