the haunting of hill house

Netflix'in korku/gerilim/dram türündeki son bombası. İzleyenlerin büyük çoğunluğu öve öve bitirememiş.

Zaman olsa da başlasam dediğim dizi.
ilk bölümü izledim ve kalan 9 bölüm için inanılmaz sabırsız durumdayım.

şimdilik korku ve gerilim konusunda oldukça başarılı olduğunu söylemek istiyorum. ilerleyen bölümlerde umarım beni haksız çıkartmazlar...
Normalde korku türünden bu kadar tırsan bir insan değildim ama bu dizi ne hikmetse, her saniyesinde beni gere, gere parçaladı. Dram sahnesinde insan korkudan altına sıçar mı yav.

Üçüncü bölümü yeni bitirdim. Netflix, belki de bu yılın en iyi işini çıkartmış.
Diziyi bitirdim. Genelde her gün 1 bölüm izleyip, sindirerek gitmeyi tercih ederdim. Fakat dizi kendisine aşırı derece bağladı. Bu bağlılık hem duygusal anlamda hem de merak konusunda oluştu.

Öncelikle tam olarak korku türü olmadığını kabul etmeliyim. Hatta tümüyle dram ağırlıklı bir dizi diyebiliriz. İlk üç bölümde yer yer korkmuş olsam da, korkma hissi o bölümlerdeki dram sahnelerini kaçırmama sebep olmuş. Kısacası çok iyi işlenmiş, basit ama bir o kadar duygusal bir hikaye anlatılıyor.

Diziyi baştan sona beğendim. Ancak tüm bölümleri işin içine kattığımızda korku konusunda istediğimi alamadığımı düşünmüştüm. Son bölümü bitirip, credits ekranı akarken " tek sorun korkunun az olması " diye içimden geçirdim. Ama sabah kalktığımda dizinin dram konusunda göründüğünden çok daha ağır olduğunu fark ettim. Kulağa biraz saçma geliyor ama dizi kendine bağlayınca, belli bir süre aklınızdan atamıyorsunuz. Karakterler, mekanlar sanki sizin hayatınıza girmiş gibi oluyor... nasıl anlatacağımı da çözemiyorum. Son bölüm bittikten bir süre sonra değerini anladım. Dram, böylesine güzel işlenebilirdi.


Diziyi tavsiye ediyorum. Ama bir çırpıda bitirmeyin. Günde 1 bölüm şeklinde gidilirse daha tatlı olur... şunu da hatırlatayım, dram konusunda taş kalpli iseniz, sizin için düz bir diziden öteye geçemeyebilir.
İkinci sezonu bu sonbaharda çıkacakmış. Henüz yayınlanan fragman yok. Sadece şöyle bir görsel var...

İkinci sezonu 9 ekim 2020 tarihinde geliyor.

Sabırsızlıkla bekliyoruz. Umarım bu sezon daha çok korku ağırlıklı olur...