tarih

0 /
darth sidious
tekerrurden ibaret oldugu sanilan, bu sani sebebiyle yanilinan bilim dali. mamafih pozitif bilim olmadigindan gercekligi ve dogrulugu tartisilabilir.
quantitatif
çoğu sahtekâr olan yöneticiler ile çoğu aptal olan askerler tarafından gerçekleştirilen çoğunlukla önemsiz olayların çoğunlukla yanlış aktarımı"dır.
ambrose bierce şeytanın sözlüğü kitabından
josef k
varlığı ezilenlerin krıntısı üzerinde şekillenen ama iddiası geçmişi anlamak olan aptallar sürüsünün uzmanlık alanıdır.oldum olası geçmişle gelecek arasında kurulan köprüden nefret etmişimdir.
ankunft
ilk defa ibn-i haldun tarafından bir bilim olarak ele alınmıştır. daha önceleri hikaye ve masal tarzında algılanan tarih, ibn-i haldun’la beraber bir bilim eğeri görmeye başlamıştır. ibn-i haldun, tarihin toplumsal bir bilim olduğunu ve eski toplumların yaşayışlarının, adetlerinin, sosyal yapılarının vs. gelecekteki toplumlar için bir örnek teşkil edeceğini düşünmektedir.
en önemli eseri için
(bkz: mukaddime)
ithilquessir
osmanli zamaninda sadece osmanli ve islam tarihini konusu altina alinan, cumhuriyet sonrasi turkiyesinde ozellikle butunsel devrime inanan ataturk’un buyuk israri ile eski turk uygarliklari ve bati medeniyetleri konusunda calismalarin baslatildigi daha sonralari anadolu ve orta dogunun turkler ve islam oncesi evreleriyle de ilgilenen sosyal bilim.

armes
geçmişimiz.daha fazla önemsemeliyiz çünkü geçmişte düşmanımız olan bugün dostumuz değil yarında olmayacak özellikle türkiye açısından bu kadar çok sinsi plan varken bi dönüp geçmişimize bakmak lazım her yüzümüze gülene kapıyı açmamalıyız.osmanlı döneminden beri süregelen stratejik planlar aslında hayla devam etmekte hem de kat kat artmış bi şekilde ve kimi zaman başarılı da olunuyor ülkemizdeki sağlam gelir kaynakları yabancılara devredilmeye başlandı.ülkelerin baskıları hiç olmadığı kadar açık artık türkiyenin tarihini biraz irdelemesi ve birazda gözünü açması gerekir
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol