tanrı öldü

surviver
-bizim cumhur abi tanri olmus duydunuz mu?
-hadi ya normal adam gibi gorunuyodu.
-oyle zaten adamda sans var iste.
-ben de olurum benim neyim eksik!!!
bonibon
sozlukte turkce karakter olmamasi sebebiyle her yoruma acik cumle:
-abi tanri olmus.
-hadi ya cennetteki hurileri de goturmus mudur acaba yaninda?
adrenokortikotropik
moonspell in ’i killed god’ isimli parçasında ’god is dead,"i"killed god’ şeklinde geçen söz öbeğinin ilk kısmının türkçe mealidir.garip bir biçimde şarkının o kısmını söylemekten haz alıyorum.
capt it all
iddialı bir söz. velakin kendi içerisinde çelişiyor, elbette burada nietzsche’ye sırf karşı olmak için yazmıyorum bu entryi, o da biliyor esasında sözün çelişkili olduğunu ama herkes nietzsche değil, onun giib düşünmüyor ve hatta onu tanımıyor bile...

tanrı; ölmez, ölecek birşey ise tanrı olmaz zaten. bu durumda "tanrı öldü" ne derece mantıklı olabilir ki? nietzsche’ye göre bu sözün amacı insanin kendini geliştirmesi, kişisel olarak tekamül etmesidir. fakat tanrının ölümü ile insanın kendini aşmaya, gelişmeye başlaması, tanrının var olduğu duruma kıyasla geçersizdir.

diyelim ki tanrı zaten yok idi fakat insanlar bir tanrıya ihtiyaç duyuyorlardı. bu durumda da bu söz insanların tanrıya olan ihtiyaçlarını yok etmez. çünkü insanlık buna hazır değildir. tanrı kavramının olmamasına hazır değildir. bu çok yakinen anlaşılabilir zaten, bakın afrikadaki medeniyet görmemiş insanlara, hepsinin bir tanrısı vardır, ateş de olsa, böcek de olsa, insan da olsa..

her neyse kafamdakileri tam açıklayamadım, biraz da sıçtım belki ama, daha iyi araştıranlar ve düşünenler ne anlatmak istediğimi rahatlıkla anlayabileceklerdir...
nihilist
+tanrı oldu.
-hade bea.
+tanrı oldu ve onu bizler oldurduk, sen ben hepimiz.
-yaf kac yasındaydı o daha, hay alaah ya, allah rahmet eylesin ne diyim.
+abi ayıp oluyo ama ole kelime oyunlu cinbaz espri yapma.
-lan tamam olum ben ne dedigimi biliyor muyum? kacta okunuyomus namazı?
+bana anlayacak kulaklar lazım. ben gidiyorum.
-şşş lan olum tamam bozulma hemen, tamam lan dinliyorum gel lan kusme cocuk gibi.
+...
seyhmerat
tanrı öldü, onu biz öldürdük demiştir nietzsche. bu sözdeki amacı şudur artık dini değerlerin insanlığı açıklamakta aciz kaldığını ve insanlığın kendi değerlerini yarattığı söyler. din köle ahlakıdır ve insanlık üstün insanı yaratmıştır, artık köle ahlakına yer yoktur, üstün insansa değer yargılarını üreten insandır ki bu değer yargıları dini değerleri çoktan aşmıştır. insanlık bugün yüzyıllar önce koyulan dini değerlerin çok üstüne çıkmıştır.

ekleme: felsefeden anlamayanlar heralde kötüler.
ejder
- tanri oldu ?
+ saf mısın ?
- ama nietzsche , felsefe falan.
+ ohooo sen mensch kavramını anlamadan übermensch kavramına zıplamışsın vah vah.
dollendiren gercekler
dinselligin dunyada bittigini soylemek isteyen cumledir. bir tarafinizi yirtsaniz da gunumuz dunyasini artik dinle aciklayamazsiniz, din ve tanri kavramini cope atiyoruz anlamina gelir bu soz yani.

"god is dead, we killed him!"
dollendiren gercekler
nietzsche’nin kitaplarini okumamis olanlari gostermis olan tanimlamadir. kardesim nietzsche kitaplarinda bunu neden dedigini uzun uzun anlatmistir, neden boyle dedi diye soran tabiki de okumamistir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol