swastika

invincible
lise arkadasim,universiteden arkadasim,can dostum, guzel insan, yeni sozluk yazarimiz.cok sevindim yazarliga kabul edildigini duyunca,kafa kizdir kendisi..hosgelmis, sefa getirmis.
angelus
hinduizm, budizm ve jainizm’de kutsal bir semboldür. sanksritçe’de "mutluluk getiren" anlamındadır. batıda en çok nazizmin sembolü olarak bilinse de kökeni, yukarıda belirtilen dinlerin yanısıra pek çok antik uygarlığa, örneğin mayalar, navarrolar ve sümer’e, m.ö. 4000’li yıllara dayanır. naziler tarafından kullanılmaya başlandıktan sonra türkçe gamalı haç olarak da anılmıştır.

vişnu’nun 108 sembolünden biridir ve kolları saat yönünde dönük olan şekliyle, başarı ve uğurun yanısıra hayatın kaynağı olan güneş ışığını simgeler. kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu ifade eder.

swastika’nın dört kolu, dört kozmik gücü (ateş,su,hava,toprak) simgelemektedir.ayrıca bazı kaynaklarda, eski dönemlerde bu sembol sayesinde dört kozmik gücün etki altına alınıp büyü yapıldığı geçmektedir.
independence
30 senedir yasakli fimler listesinde ba$ sirada yer alan film. film normalde hitler’in ev ya$antisini anlatiyor. 30 senedir yasakli olan film almanya’da ve amerika’da yeniden vizyona girecekmi$. yasagi kalkmi$ anla$ilan.

http://sinema.hurriyet.com.tr/haberler/15476157/hitler-in-yasakli-filmi-vizyona-giriyor.aspx

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol