sushi

0 /
eshki
balik etini derleyip toparlamak icin genelde di$i yosunla sarilir ki bu da bazi bunyelerde tuvalete hizli bir ko$u $eklinde kendini gosterir.
stella
genellikle çin yemeği diye bilinen yemek, oysa (japon yemeğidir) ama ankara’daki birkaç çin restoranında da menüde rastlamak mümkün.
pemberley
japonların geleneksel bir yemeği olup çiğ balık kelimesinin akla ilk getirdiği iğrençliğe nazaran oldukça lezzetli bir balık yemeğidir.balık çiğ düşünülmesinin aksine tütsülenmiş haldedir ayrıca sadece balıktan değil yengeç ve benzeri tüm dezin ürünlerindende yapılabilmektedir.yenmeden önce soya sosuna karıştırılan dezenfektan madde görevini üstlenen bir sosa bulanması da isteğe bağlıdır.
salome
son derece lezzetli, aslinda tutsulenmis balik cesitleri ile yapilan fakat gunumuzde farkli cesitleri mevcut olan aperatif. havyarli ve somonlu (california rolls)sushi kesinlikle uzak dogu mutfagina merakli olanlara tavsiye edilir. singapur ve tabii ki japonya’da her turlu supermarketten rahatlikla cok cuzzi bir ucrete (oyle ki kfc’de yemeye degmez) istediginiz sayida ve cesitte alip afiyetle karninizi doyurabilirsiniz.
nerobianco
sanılanın aksine salt yenilince bir tad alınmaz çiğliğe dair mide bulandırıcı bir yanı yoktur wasabi ve soya sosu karışımına batırılarak çokça yenebilir.korkmadan denenmesi gereken bir lezzettir.
delirtmeyinlanbeni
kültürümüzde çiğ köfte gibi bir yiyecek olmasına rağmen "ığiyy, nasıl yiyolar hiç anlamıyorum", "böğk çiğ balık" tarzı yorumların yapılması ilginç. herkes bilir ki çiğ köfte hiç de çiğ gibi değildir.

deniz ürünlerini seven herkesin keyifle yiyebileceği bir yiyecek.
optikkagittakiasikki
eğer nori ile yemekte zorlanıyorsanız (ki çiğ balığı yiyen noriyi hayda hayda yer) onun yerine asma yaprağı kullanabilirsiniz. o şekilde de tadı cok lezzetli oluyor fakat tuzu tam alınmış olsun bilginize..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol