stanley kubrick

0 /
ups
yasadigi yillarin otesinde bir mantiga ve bakis acisina sahip yonetmen.filmlerinin yillarca yasakli kalmasi da bu yuzdendir sanirim.
chaconne
ozgun, para babasi, sinemayla iflah olabilen, sinema hususunda derin istidada sahip, yaptigi filmlerle elestirisini de ta dibine kadar yapabilen, zeki, bazi filmleriyle sinema da cigir acmis yonetmen.
memet
tum arsivi butun sinemaseverlerce edinilmesi gereken yonetmen. yonettigi filmler sunlardir:

flying padre (1951)
day of the fight (1951)
fear and desire (1953)
the seafarers (1953)
killer’s kiss (1955)
the killing (1956)
paths of glory (1957)
spartacus (1960)
lolita (1962)
dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb (1964)
2001: a space odyssey (1968)
a clockwork orange (1971)
barry lyndon (1975)
the shining (1980)
full metal jacket (1987)
eyes wide shut (1999)

daha sonra steven spielberg’in yonettigi artificial intelligence: a.i. adli projesini bitiremeden yasama veda etti.
siyahvesiyah
cok gercekci diyaloglariyla, neredeyse tumu akilda kalan etkili sahneleriyle, iyi oyunculuklariyla, zamaninin otesinde bir sinema saheseri olan paths of glory’nin en iyi filmlerinden biri oldugunu dusundugum aykiri yonetmen.
white rabbit
gelmiş geçmiş en iyi yönetmen.hayatı boyunca farklı türlerde film çekip bu filmleri türünün en iyisi olmuştur.filmlerinde genelde tek bir karakter üzerinde yoğunlaşıp,filmi baş karakterin geçirdiği evreler üzerine kurmuştur.
carpediem
genelde filmlerin sonunu seyirciye bırakan yönetmen. filmleri etkileyici ve düşündürücüdür. izlemeden önce onun filmlerinin iyi oldugunu bilirsiniz. genelde filmde önemli olan filmin gidişatı, başı, sonu değil de anlatılmak istenen şeydir ve o anlatmak istedigi şeyi izleyicinin beynine kazır adeta.
kriptonlu tolga abi
süre bakımından uzun sahneler kullanan yönetmen. fakat öyle kullanır ki gerek mekanı -paths of glory-, gerek sesi -a space odyssey-, gerekse diyalogları -eyes wide shut-, anlatmak istedigi şey seyircinin kafasına kazınmıştır artık. kendisinin hala uzaylı olduguna inanmaktayım.
passive
eyes wide shut ile kariyerinin zirvesine çıktığını, en yüksek mertebeye, zirveye ulaştığını düşündüğüm üstün yönetmen.oyuncu seçiminlerini de her zaman yerinde yapmıştır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol