squid game

galahad
netflix'in bir anda fenomen haline gelen bir başka dizisi. adamlar 100 tane dizi veyahut film çekiyor. içlerinden bir veya birkaç tanesi muhakkak ses getiriyor. gerisini at çöpe gitsin.

bu dizi de şu an gündeme oturmuş durumda.

nedir bunun konusu diyecek olursanız da, daha birkaç sene önce oyun dünyasına balıklama dalış yapan 'battle royale' türünün, film ve dizi dünyasına geçişi diyebiliriz. ayrıca kore yapımı olduğunu da belirtmek lazım.

normalde herkesin konuştuğu dizilerden olabildiğince uzak durmaya çalışırım ama kafama esti, izleyeyim dedim. ilk bölüm fena değildi. bu türde ilk yapım değil ama netflix standartlarına göre iyi diyebiliriz. izlerken sıkmadı.

son olarak bu battle royale türü nedir yav ? diyecek olursanız da; onlarca kişinin bir ada veya belli sınırları olan mekanın içinde bırakılması, devamında birbiriyle yarışan oyunculardan sona kalanın kazanmasıdır. oyunlarda genellikle 100 kişilik olur. herkes birbirini öldürür, doğal olarak sona kalan kazanır.

spoiler olmaması için detaya girmiyorum ama dizide biraz daha farklı. ancak temel mantık aynı.
independence
dün twitter'da tt olmustu, bu nedir acep diye daldim hashtaglerin icerisine, koreli koreli adamlari gorunce yine salak sacma bir muzik grubu herhalde dedim ciktim. meğer netflix dizisiymis.
galahad
dördüncü bölümü bitirdim. Dizi gayet iyi. gerilim ve merak duygusunu iyi veriyor. ancak iki tane şikayetim var.
birincisi, ana karakterleri daha da arttırmaları lazımdı. şu durumda oyunda kimin kalacağını, kimin öleceğini tahmin etmek zor olmuyor. yine de nadiren de olsa ters köşeler oldu ama çok az. yani izlerken bu adam ölmeyecek işte, zorlamayın be birader diyebiliyorsun. bu da sevmediğim bir durum. illa kameraya görünmeyen adamlar mı ölecek, biraz da ana karakter harca diye mızmızlanmak hakkımızdır.

ikincisi, oyunların basit çocuk oyunları olması pek hoşuma gitmedi. alışıyorsun ama daha detaylı ve çözmesi zor oyunlar olsa belki daha iyi olurdu belki de olmazdı. neyse, bundan çok şikayetçi değilim gerçi.

sezonu bitirmeden söylenecekler bunlar.
galahad
başyapıt değil ama kesinlikle etkileyici bir diziydi.

yukarıda zaten gerilimi falan iyi demişiz. olayın drama yönü, biraz daha ileriki bölümlerde görünüyor. kimisi için bir anlam ifade etmeyecek ama spoiler olmasın, bir bölümde gözümden yaş geldi. bunun sebebi benim de yakınımla benzer durum yaşamam. o yüzden çok etkilendim ve kendimi tutamadım. normalde kolay kolay gözü dolan biri de değilimdir. tabiki spoiler olmaması için en ufak detaya girmiyorum... daha önce ozark'un 3.sezonunda biraz gözlerim dolmuştu o kadar.

benim kendi fikrim, zaman kaybı olmayan ama çok da büyütülmeyecek bir dizi olduğu yönünde.
independence
arkadas sosyal medyada nereye girsem karsima bu dizinin ismi cikiyor ve daha fragmanını bile izlemişliğim yok. ne irade varmis bende de.

bu gece baslarim herhalde izlemeye bakalim.
independence
ya bende bi mallik var ya da bunye popülere reaksiyon gösteriyor bilemedim ama ilk 2 bölümünü izledim, bende böyle aşmış bir etki yaratmadi. dünya bu diziile calkalanirken ben bu diziden cok daha heyecanli binlerce dizi gösterebilirim aslinda.

misal bir 24 ile bu diziyi karsilastirsak, ya da ne bileyim bir prison break ile bu diziyi karsilastirsak, squid game benim icin aşırı sinifta kalan bir dizi olurdu. en azindan ilk 2 bölüm icin durum boyle.

dunya ile zevklerimiz uyusmuyor anlasilan.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol