somali ye acil yardım kampanyası

0 /
independence
az once gordum, az once okudum.

once dogrulugundan emin olamadim, ara$tirmak istedim, ara$tirdim soylenenler dogru cikti.

somali de 90 gun icerisinde 29 bin cocuk, 29 bin 5 ya$indan kucuk cocuk aclik ve susuzluk sebebi ile hayatini kaybetmi$.

bir $eyler yiyordum bu yaziyi okudugumda, bir anda resmen kendimden tiksindim, yedigim $ey mideme ula$madan bogazimda dugumlendi.

29 bin cocuk, hepsi 5 ya$indan kucuk. 90 gunde. gunde yakla$ik 350 cocuk acliktan ve susuzluktan hayatini kaybediyor somalide.

tamam belki azicik bir kitleyiz, iki elin parmaklari kadar ya variz ya yokuz ama bir $eyler yapmaliyiz. kum firtinasinda bir kum tanesi bile olsak elimizden bir $eyler gelebilir.

somali’ye pek cok yardim kampanyasi ba$latilmi$ durumda ancak iclerinden en icime sinen kızılay oldu elbette. hesap numaralarini ve sms icin gerekli numaralari buraya aktaracagim. butcemiz belki bagi$ yapmaya elveri$li olmayabilir ama en azindan bir sms yollayabiliriz.

tek bir sms bir cocugun hayatini degi$tirebilir.

unutma.

hesap numaralari;

tum bankalardaki kizilay hesaplari bu bagi$ icin uygun.

internet;

http://www.kizilay.org.tr/ uzerinden yardimda bulunabilirsiniz.

telefon;

168 bagi$ ve ileti$im hatti.

ptt;

2868 numarali kizilay posta ceki.

kizilay

tum kizilay $ubeleri.

sms

tum gsm operatorlerinden 2868 e yollanilan her sms sadece 5 tl.

detaylar;

http://www.kizilay.org.tr/

oneri;

$ahsim adina konu$uyorum, kimi yerlerde ickinin kadehine 25 / 30 lira verdigim de oldu ve az icen bir adam degilim, ciktim mi bir hayli iciyorum. tek seferde olmasa bile ay icerisinde sms vasitasi ile bir gece barda odedigim hesabin hepsini bu kampanyaya yatiracagim. sizlerin de bu $ekilde du$unmesi belki elinizin daha kolay tu$lara gitmesini saglayacaktir.

bir $eyler yapabiliriz!
benduruyorumsebagitti
somali ve afrika’nın kuraklık-açlıkla boğuşan diğer bölgelerine yardım amacıyla;

büyük harflerle, afrika yazıp 5601’e gönderilen sms, diyanet işleri başkanlığı aracılığıyla 5 tl ulaştırmanızı sağlayacak.

2868’e gönderilen boş bir sms, kızılay aracılığıyla 5 tl ulaştırmanızı sağlayacak.


büyük harflerle, afrika yazıp 3072’ye gönderilen sms, ihh aracılığıyla 5 tl ulaştırmanızı sağlayacak

büyük harflerle, aclık yazıp 5777’ye gönderilen sms, kimse yok mu derneği aracılığıyla 5 tl ulaştırmanızı sağlayacak

(tüm operatörler için geçerlidir.)

bazı dernek ya da kuruluşlar hakkındaki önyargılarımız ya da pek haksız sayılmaycak şüphelerimiz, bizi yardım yapmaktan alıkoymamalı. kızılay ya da diyanet, bence öncelikli tercih edilmeli.

edit: kızılay aracılığıyla 5 tl göndermek isteyenler için büyük harflerle afrika yazıp gönderebilirsiniz demiştik. boş bir sms göndermek yeterli. boş gönderilen sms için "elimize ulaştı" tadında geri bildirim gelirken, öteki türlü dönüş olmadı.

kimse yok mu da denendi ve onaylandı. büyük harflerle aclık yazıp 5777’ye göndermek yeterli.

bir daha edit: kızılay 2868’e (büyük harlerle) afrıka yazıp göndermede onay mesajı birkaç saat sonra geldi. yani o şekilde de mümkünmüş. anladığım kadarıyla, afrıka yazınca, afrikaya özel bağışta bulunuyorsunuz; boş sms ise genel bir bağış oluyor kızılay’a.
independence
kizilay’in sitesinde $oyle bir haber var;

türk kızılayı mutfak seti+gıda kolisi bağışı için: 200 tl’lik bağış ile 5 kişilik bir ailenin bir aylık ihtiyaçları karşılayabilirsiniz.

http://tinyurl.com/3ftqd5q
independence
kizilay’in 2868 no’lu sms hattina bo$ sms yollamaniz kafi, faturaniza sadece 5 lira yansiyacak bir sms kar$iliginda. eger hazir kart kullaniyorsaniz da 5 lira bakiyenizden du$ecek. pek cok barda bok gibi bir biranin kadehi 10 lira.
clear conscience
diyanet işlerine göndermeyi düşünüyoruz bu yılki fitremizi.2011 için 7,5 tl olarak belirlenmiş ancak bu minimum miktar.herkes kendi gelirine göre arttırabilir.
en az 2 mesajla bu iş biter.
ayrıca hastalık ya da yolculuk nedeni ile oruç tutamayanlar da fidyelerini afrika’ya gönderebilir.
zotac
katıldım, katılsınlar diye dürttüm, ittim sövdüm vs.
hayatımda hiç bir zaman bu tarz durumlarda, yardım yapanlara güvenmediğim için katılmadım. sanki ben çok güvenilir adamım ya.

velhasıl, sevgili independence’nin entrysini okuduktan sonra yemek yerken gözlerim doldu, boğazımda düğümlenenlerden bahsetmiyorum bile.

düşünsenize, 5 yaşında bir bebek ve daha yaşına bile girmemiş bebekler.
hepimiz anababayız veya anababamız var. hayatta hiç kimsenin başına gelmemesi gereken ölümlerin en beteridir bu. ölen çocuklar için demiyorum, çocuğu ölen aileler için diyorum. ölümlerin en beteri, yavrusunun çaresizlik, yokluk ve açlıktan göz göre göre, saniye saniye ölüşünü izlemek.
oksit
en basitinden bi sms gönderdim.indy nin de dediği gibi bir gecede alkole hayvan gibi hesap ödüyoruz.sadece bi bira parası olan 5 tl ile belkide bi çocuğun karnının doymasını sağlayabiliriz.
independence
ogrendigim kadari ile bu sene oruc tutulamayan her gun icin 7,5 lira odenmesi gerekiyormus. oruc tutamadiniz ve bunun kefaretini bir $ekilde odemek mi istiyorsunuz?

en guzel firsat bu i$te.

2868 e bo$ 3 tane mesaj yolladin mi oruc tutmadigin 2 gunun bedelini odemi$ oluyorsun. fitre ve zekat icin de eminim gecerlidir bu durum.
benduruyorumsebagitti
dünya var olduğundan beri açlık, kıtlık, savaş, zulüm, işkence var diye; bunları meşrulaştıran dini, mezhepsel, ideolojik laga lugalar, piyasa düzeni var diye; tüm bunları unutturan magazin ve magazinsel kişilik(?)ler var diye; nerede bir iyi niyet görse onu terörize eden, cebini dolduran, istismarın dibine vuranlar var diye birşeyler yapmaktan geri durmamak lazım kanaatimce.

geldiğim noktada hâlâ çözmedim evet dünyayı, insanları, realizmi, reel politiği...

bırak, kendimi çözemedim.

ama biliyorum bir yer var; biliyorum siyah-beyaz var, gri var. ama bir karınca olduğuma inanmak isterim her zaman, belki bazen hamam böceği iğrençliğinde hissetsem de kendimi.

bugün kendini tatmin etmek için ne yaptın etkinliği değil bu, her iyiliğin içinde "simsiyah bir kaya parçasının üzerindeki kara noktalar gibi" enaniyet varmış. ne yapalım? bir dönem dönen shell reklamındaki gibi;
pişmanım

pişman mısın, neden? dersen,

çünkü insanım...

...

dükkânı kapatıp gidelim o halde?.. yok öyle!..

kış kışlığını, kuş kuşluğunu, puşt da puştluğunu yapacak; dünyanın düzeni bu.

ha olmuyor mu, bana ne ulan, dediğim? olmaz mı, her gün! ama diyeceğim o dur ki, imama kızıp abdest bozulmaz. imam için almadık ki abdesti, onun için kılmadık ki namazı.

zaten uykuların firariyse, göğsün daralıyorsa mütemadiyen; küfretmek çözüm değil, biliyorsun. ben varım, kimse yoksa da ben varım. haykırmayı kesmişimdir en fazla... yerim bellidir.


independence
anlatilanlar guzel, iyi ho$.

dun de ölüyordu bu cocuklar, kimisi acliktan, kimisi susuzluktan, kimisi hastaliktan, kimisi ise kur$unlardan. dun de ölüyordu evet, bugun de ölüyor, hic $uphesiz yarin da olecek.

o zaman dün ölüyorlardi diye yarin da olmelerine goz yumalim? kendimizi hep bu tur $eylerle avutalim mesela, bilmemkim zengin kadini paris’te bir kuafore bir normal vatanda$in kredi karti limiti kadar para verdigi icin gozlerimizi kapatalim, aklimizda "o vermezse ben hic vermem" diyelim rahatlayalim.

lavugun biri yahut bir surusu reina’nin otopark gorevlisine avuc dolusu bah$i$ verdigi icin afrikada belki de bizim yollayacagimiz para sayesinde hayata tutunabilecek 5 ya$indan daha kucuk bir cocugu olume terk edelim?

cunku reina’nin otopark gorevlisine birisi ya da birkac ki$i avuc dolusu bah$i$ verdi.

afrikada sirf bizim batil inadimiz sebebi ile hayatini kaybedecek o cocuk, neden hayatini kaybettigini dahi bilmeyecek bu durumda. o cocugu aclik susuzluk degil "biz" oldurmu$ olacagiz, cunku olmemesi de bizim elimizde.

biriler cok zengin ama yardim yollamiyor, o zaman ben de yollamam.

1- o birilerinin yardim yollamadigi arabalarinin plakalarina mi kazinmi$, nereden aliniyor bu bilgi?

2- o birilerini ornek almak yerine ay$e teyzeleri, fatma nineleri, hamdullah amcalari ornek alsak ya? neden illa en kotuden ba$lanir ornek alma merasimleri? i$imize mi oyle geliyor ki?

3- yineliyorum. bu du$unce sebebi ile olecek cocuklar, bu du$unceleri bilmeyecekler. senin inadin yuksek ihtimalle bir cocugun ölümüne yol acacak.

hayir. eller once vizdana, sonra cuzdana.
independence
bekir bozdağ’in verdigi resmi rakamlara gore, $u ana kadar turkiye’den somali’ye 150 bin liradan daha fazla yardim ula$mi$ ve her gun yapilan yardim miktari bir onceki gune oranla daha fazla oluyormu$.
soyledim gitti
her yemek saatinde sofra da tv keyfi yaparken aniden çıkan haberleri ya da reklamlarıyla iştah önleyici durum.

yamulmuyorsam tr’den 3 yardım uçağı gitmiş, hadi el ele verin de 13 yardım uçağı gitsin!
nys
bana ’’vicdanı’nın sesini dinle’’ cümlesini anımsattı birden bire. herkes 5tl - 10tl yollasın vicdanını rahatlatsın. bugün doyarlar, yarını yarın olunca düşünürler. sorun 5-10 tl ile çözülebilecek bir sorun değil. sorun daha büyük, çoookk büyük!
isyankarmuhabir
yeni bir deniz feneri olacakmis gibi geliyor bana. asil dikkatimi ceken ise ab ve amerika gibi ulkeler bizim kadar hassas degiller konuya, bizim acimiz sefilimiz bize yeter demeyede vicdanim el vermiyor. birde amerikadaki obez cocuklari dusunuyorum. ve evet birde somurmeyin lan artik yeterince semirdiniz demek istiyorum lamn sozluk.
burasi istanbul haci
bankalarda katılımın tahmin ettiğim kadarıyla günde 2-3 kişinin sorduğu yardım kampanyası daha da iyi bir şekilde organize edelip tanıtımı yapılırsa çok daha fazla yardım toplanabilir..
rumuz pilis tiray egen
başbakan ve sanatçıların oraya gidip yardım kisvesi altında yaptıkları reklamın maliyeti ne kadardır? yemek içmek yol parası falan? ulan o yolda harcıyacağınız parayı yollasanıza madem bu kadar önemli sizin için. reklam yapmak için gitmeseniz nolurdu yani?

bir fotoğraf gördüm, erdoğan ve karısı çocuklarla poz vermiş 32 dişleriyle sırıtıyorlar çocuklar kucağında gülmüyor. işte gerçekler bi fotoğrafta segileniyor abi. bu ne ya... hay sizin reklamınızı .... cahil sanatçıların da ben taaa......
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol