sivas

0 /
kemeke
yigidin harman oldugu yer.kizilirmak’i dogdugu yer.insanin sokakta kendini guvende hissettigi ender illerimizden.sogugun iliklerinize isledigi, asik olmanin keyfinin bir baska olduu yer.memleketim , sevdam.
rosencruz
nufusa kayitli oldugum ve 20 yil yasadigim yer.maalesef yanlis taninmakta..essiz tarihi guzellikleri ve soguk iklimi ile unlu.son yillarda bir sanayi hamlesi yapmaya calisiyor.gorulesi bir sehir diyebilirim.cennet vatanin her sehri gibi
elenktrinkalamadimsenden
su an futbol takimi super lig e cikmis ve firtinalar estiren sehir.sivasspor menajeri bulent abi ile konustuguma gore bu sahlanmanin sebebi olarak okulu bitirip cektirip gittigim icinmis.
seewasli
yigitlerin cok oldugu ve kendini dunyaya kanıtlamıs kangal köpeklerinin merkezidir kangal ilçesi ve kangal ilçesi sivas merkeze 100 km uzaktadır
isimsiz kahraman
insanların hakkında duyduklarını, sivası gittiği ve gördüğü taktirde vay be baya taşaklı bi şehirmiş cümlesi eşliğinde duyduklarını unutacakları nadide şehrimizdir. doğrudur biraz kabadır insanları ama kimseye kötülükleri dokunmaz kabalık sadece dildedir ama onunda bir içtenliği vardır. soğuktur birazda,kışın kıçınız donar. sızır şelalesi kangal balıklı çermiği ve köpekleri görülesidir.
myysteriouss
sivas mezopotamya ve karadeniz arasında kervanların geçtiği bölgede olduğu için, selçuklular döneminde tüccarların ziyaret ettiği bir merkez haline gelmiştir. 13.yüzyıla ait gök medrese, çifte minareli medrese ve mavi medreseleri çini sanatı açısından mutlaka görülmeye değer yerlerdir. ulu camii ise 1100 yılında inşaa edilmiştir. ayrıca sivas türkiye’nin yüzölçümü açısından en büyük ikinci ilidir, başka bir özelliği ise türkiye’nin köy adedi en çok olan ili olmasıdır. sivas coğrafi açıdan kıraç, yeşili maalesef az, sert iklimli bir yerdir. sivas’ın başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. ikliminin elverdiği ölçüde yetiştirilebilen ancak tahıl ürünleri, şeker pancarı, patates gibi ürünlerdir.

türk istiklâl savaşının temellerinin atıldığı, selçuklu devrinin dev eserleriyle süslü, yüzölçümü bakımından konya’dan sonra ikinci sırada yer alan bir ilimiz. sivas ili topraklarının büyük kısmı iç anadolu’nun yukarı kızılırmak bölümünde diğer kısımları ise karadeniz ve doğu anadolu bölgesinde olup, 35° 50’ ve 38° 14’ doğu boylamları ile 38° 32’ ve 40° 16’ kuzey enlemleri arasında yer alır. kuzeyden giresun, ordu ve tokat; doğudan erzincan; güneyden malatya, kahramanmaraş, kayseri; batıdan yozgat illeriyle çevrilidir.
nopanic
ağlatıcı soğukları,istasyon caddesinde her daim hazır ve nazır kroları,atatürk büstü,çermikleri,kangalı,madımağı ve maalesef madımak oteliyle özetlenebilecek şehir.bu arada bir de kışın kurtların indiği üniversitesi var.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol