seattle

angelus
amerika birleşik devletleri’nin washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. abd’nin en kuzey batı ucundadır.

türkiye ile arasında 10 saat zaman farkı vardır. abd’nin en büyük ilk on şehri arasındadır. 1800’lerin sonunda ünlü olmuştur. kanada’da altın bulunması ile kaliforniya’daki altın avcıları kanada’ya hücum etmiştir. kanada hükümeti bir kural getirip altın avcılarının tam teçhizatlı olarak kanada’ya girmelerini zorunlu tutmuştur. seattle kanada’dan önceki son abd şehri olduğundan bu sayede oldukça kalkınmıştır.

ayrıca nirvana ve greenday gibi pek çok grunge müzik grubu bu şehirden çıktığı için şehir grunge müzikle anılır olmuştur. meşhur starbuck’s cefelerinin de doğduğu yerdir.

737ng
amerika birlesik devletleri kuzeybati pasifik bolgesindeki en buyuk sehirdir. grunge muzigin (seattle sound’da denir) anavatanidir. ayrica ucak ureticilerinden boeing firmasida 1916 yilinda bu sehirde kurulmus ve halen mecvut bulunmaktadir.
john maynard keynes
amerikada gezip gorulesi sirin sehir,2 gun icerisinde yuruyerek gezebilirsiniz,aslinda gezecek fazla bir sey de yoktur ya da ben bulamamistim,kaydadeger erkek-kadin herkesin gidebilecegi sahane bir striptiz klubu de mevcuttur;

(bkz: dejavu).
kitten
göğün dibi delinmiş gibi yağmurları insanın içini karartan gökyüzü yemyeşil ormanları. son derece büyük sanayi kuruluşları ile binlerce hatta onbinlerce lezzeti bir arada yaşamaya sebep olan "dev" şehir. efendim sözlük yazarlarımızdan mandela da uzun bir süre burada ikamet etmiştir. kendisine saygısızlık olacak ama biraz bahsedeyim. sanayi mahallelerinde gezerken donut çalan bruce springsteen triplerine girilebilir ki bu doğaldır zira springsteen de çalardı. efendim biraz daha şehire girilirse burnunuza mis gibi seattle sound kokuları gelir. evet evet bu doğru seattle sound kulaktan önce burna gelir bir isyan bir barut kokusu gibi kokar bu şehir. sonra tınılar gelmeye başlar kulaklara aha işte o zaman pearl jam, nirvana resmi geçit yapmaya başlar beyninizde. güneşli günlerden birine denk geldiyseniz sevinin zira ormanlarındaki küçük göllerinde piknik yapıp biraları jointleri götürebilirsiniz. kurt cobain’in sesi gibidir seattle acı dolu ve isyankar.

edit:
unutmadan kendisi otomobil şehri olarak bilinir amerikada.
elma sekeriiii
amerika’da bir kaç gündür süregelen yağış ve fırtına nedeniyle nehirler taştı, yollara kadar çıktı.

sonuç mu?

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/25085/19371318/1/o-olayin-goruntuler-yeni-geldi.aspx

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol