rudyard kipling

joseph rudyard kipling 30 kasım 1865 bombay’da doğdu, 17 ocak 1936 londra’da öldü; ingiliz şair, roman ve hikayeci.

altı yaşına geldiği zaman, hindistan’ın ikliminin ingiliz çocuklarının sağlığına iyi gelmeyeceğini düşünen anne ve babası onu ingiltere’de yaşayan bir ailenin yanına gönderdi.

küçük kipling’in bu ailenin yanında geçirdiği altı yıl, bedensel ve zihinsel baskılarla doluydu. sonunda gerçek anne ve babası onu bu eziyetli yaşamdan kurtarıp, devon’daki bir yatılı okula gönderdi.

ilk tahsilini ingiltere’de yaptıktan sonra hindistan’a döndü. lahor’da gazeteciliğe başlayıp, genç yaşta yazıları ile kendini kabul ettirdi. 1889’da ingiltere’ye dönüp londra’ya yerleşti. ingiliz dilini ustalıkla kullanması, hindistan’daki hayatı yazılarında konu alması, romantizmle, realizmi birleştirmeyi başarması ona 1907 yılındaki nobel edebiyat ödülünü kazandırdı. iki kez şövalyelik ödülüne layık görüldüğü halde kabul etmedi.

kipling çocuklar için birçok kitap yazdı. tüm yazılarında hayata ve insanlara duyduğu bağlılık ve hayranlığı hissettirmeyi bildi. yarattığı tiplemeler ve öyküler sayesinde, insan yaşamının en derin öğelerini bir portre gibi betimlemeyi başardı.

cengel kitabı’ ilk kez 1894 yılında yayımlandı. bir yıl sonra da öykünün devamı geldi. bu kitaplar maugli’nin tiplemesini ve maceralarını günümüze değin en güzel şekilde taşıyan örnekler olarak kabul edilir.

kitaplarındaki öğeler bu kadarla da bitmez. hepsini sayılsa, tüm walt disney filmlerine yetecek kadar malzeme oluşturur. fil tomai, ayı balo, kara panter bagera, kaplan sirhan ve hint faresi riki-tiki-tavi unutulmaz tiplemelerinden birkaçıdır.

etrafımızdaki insanların taşıdığı pek çok özelliği bu hayvan tiplemelerinde bulabiliriz. ama hepsinin kendine özgü yanları olduğunu da gözardı edemeyiz. bu kitaplardan alınacak en önemli ders ise şudur: orman büyük, yavru ise küçüktür.

yaşadığı devirde, doğunun eşsiz zenginliklerini tabiatın güzelliklerini ve hayvanlar alemini açık bir dille anlatmış, okuyucuyu büyük ustalıkla yazılarına bağlamıştır. şiir ve romanlarının yanında zamanın en usta hikayecisi olarak tanınan kipling, küçük hikaye sanatını çok iyi biliyordu. hayatını yazı yazmakla geçiren ingiliz hikayecisi 1936 yılında londra’da öldü.
http://tr.wikipedia.org

adam olmak

çevrende herkes şaşırsa bunu da senden bilse
sen aklı başında kalabilirsen eğer
herkes senden kuşku duyarken hem kuşkuya yer bırakır
hem kendine güvenebilirsen eğer
bekleyebilirsen usanmadan
yalanla karşılık vermezsen yalana
kendini evliya sanmadan
kin tutmayabilirsen kin tutana

düşlere kapılmadan düş kurabilir
yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer
ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldım diye yerinir
ikisini de vermeyebilirsen eğer
söylediğin gerçeği büken düzenbaz
kandırabilir diye safları dert edinmezsen
ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz
koyulabilirsen işe yeniden
döküp ortaya varını yoğunu
bir yazı turada yitirsen bile
yitirdiklerini dolamaksızın dile
baştan tutabilirsen yolunu
yüreğine sinirine dayan diyecek
direncinden başka şeyin kalmasa da herkesin
bırakıp gittiği noktaya
sen dayanabilirsen tek

herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen
unutmayabilirsen halkı krallarla gezerken
dost da düşman da incitemezse seni
ne küçümser ne de büyültürsen çevreni
her saatin her dakikasına
emeğini katarsan hakçasına
her şeyiyle dünya önüne serilir
üstelik oğlum adam oldun demektir.

rudyard kipling’in bu şiirin türkçe çevirisi saygıyla andığımız sayın bülent ecevit’e aittir.
oseph rudyard kipling, george orwell'ın “ingiliz emperyalizmi şairi” olarak, haklı biçimde sıfatlandırdığı, 1907 nobel edebiyat ödülü sahibi, ingiliz yazar, şair ve romancıdır. hindistan bombay'da 1865 dünya yılında doğan kipling'in eserlerinin hala çoğu batı üniversitesinde, kıymete değer şekilde müfredata konulması, ingiliz siyasetinin asla vazgeçemeyeceği, emperyalizmin parlayan ışığı olmaya devam ettiğini gösterir. ingiliz sömürgeci siyasetinin hindistan'da yaşattığı tüm acıların alt dayanaklarından, edebiyat branşı sorumlusu gibi hareket etmiştir.