red kit

0 /
spoiled
ilk kez 1946 yilinda fransada sipru dergisinde yayinlanan "arizona 1880" ile maurice de bevere’nin ellerinden dunyaya gelmis,ati duldul,salak kopegi rintintin,dalton kardesler ve kursun olabilecek kadar sert ve igrenc kurabiyeler yapmasiyla unlu calamity jane ile ozdeslesmis yalniz kovboy.
herastratus
sigaraya karşı savaşta kendisi de yerini almış, kullandığı sigarasını bırakmış kahraman. sigarasının yerine çöp emmektedir.
redred
belçikalı karikatürist morris (1923-2001) tarafından çizilen çizgi roman. orijinal adı lucky luke (maceraların bazıları fransız rené goscinny (1926-1977) tarafından yazılmıştır. morris’in ölümünden sonra bazı maceralar fransız achdé tarafından çizilmiştir.

gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy "red kit" sadık beyaz atı düldül (jolly jumper) ve sevimli köpeği rin tin tin ile beraber suçluların ve adaletsizliğin amansız düşmanıdır. suçluları temsil eden dalton kardeşler; joe, william, jack ve averel birçok macerada yer alırlar. diğer unutulmaz karakterler kalamiti jane, billy kid, yargıç roy bean, jesse james, akbaba, posta arabasi surucusu hank ve cenaze levazımatçı’sıdır.

red kit dünyada pek çok defa animasyon ve televizyon serisi olarak filme çekilmiştir. 1983’den sonraki maceralarında sigarayı bırakmış ve ağzında bir saman parçası tutmaya başlamıştır. dünyada ilk kez türkiye’de sinemaya aktarılmıştır. 1967’de öztürk serengil’in başrolünü oynadığı filmde öztürk serengil gördüğü bir rüyada kendini red kit sanar ve vahşi batıda maceradan maceraya koşar. 1971 yılında ise izzet günay red kit olur ve daltonlar’la mücadele eder. 1974 yılında ise son red kit aram gülyüz’ün yönetiminde sadri alışık’tır.


coco jambo
her bölümün sonunda düldül ile beraber olay nerde geçerse geçsin aynı yere giden kovboy. evi var, hatta büyük ihtimal bi sevgilisi de var ama işte bizlere fakir edebiyatı yapıp ben yalnız kovboyum ayaklarına yatıyo sonra da onun tarafını tutuyoruz acıyıp.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol