radovan karadzic

angelus
nihayet! sırbistan da yakalanıp tutuklanmış olan bireydir kendisi. savaş suçlusudur, onbinlerin katilidir ama sanmıyorum ki yakalanması ile çok şey değişsin. bir miktar gözetim altında yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.

ps: ha olurda idam edilirse tükürdüğümü zevkle yalarım.
van ness
tipinde hayır olmayan katildir. gerçi aynısının tıpkısı bizim adamızda bizim hapishanemizde krallar gibi ağırlanmaktadır. benzer bir hücre hazırlamışlar kendisine. arada bir insan kanı da servis edin sever abisi öyle şeyleri.
hepimizhiciz
bosna hersek’teki iç savaş sırasında sırpların lideri olan radovan karaciç, kendisini destekleyen eski yugoslavya ve sırbistan devlet başkanı slobodan miloşeviç (1941-2006) gibi, hollanda’nın lahey kentine bağlı scheveningen liman kentindeki özel bm cezaevine konuldu.

karadzic (63), eski yugoslavya için lahey’de kurulan savaş suçları mahkemesinin 84 hücreli scheveningen cezaevinde, 37 tutukluyla beraber kalacak. soykırımla bağlantılı 11 suçtan yargılanacak karadzic’in kalacağı hücre, miloşeviç’inki gibi 5,1 metreye 3 metre boyutunda bulunuyor.

sanıklar, temyiz işlemleriyle birlikte davaları sonuçlanıncaya kadar scheveningen’de kalıyor. hüküm giyenler, gönüllü ülkelerin cezaevlerine nakledilerek cezalarını farklı ülkelerde çekebiliyor.

karadzic’in destekçisi miloşeviç, 11 mart 2006 tarihinde, çoğu zaman satranç oynadığı hücresinde ölü bulunmuştu.

tuvalet, duş ve çalışma masası olan hücrelerde, serbest internet kullanımı hariç, bilgisayar imkanının yanı sıra uydu kanalıyla tutukluların kendi dillerinden yayınları dinleme imkanı bulunuyor. hücrede flamanca, valonca, almanca ve fransızca televizyon kanalları izlenebiliyor.

cezaevinin en ’’ilginç’’ hususlarından biri, günün büyük bölümünde hücrelerin kapılarının açık olması. hücre kapıları gün ortasında kısa süre bm’nin infaz memurlarının (gardiyan) nöbet değişimi saatinde kapatılıyor.

independence
lahey sava$ suclari mahkemesinde bugun ilk savunmasi ba$ladi. savunmasinin bir metni de $u $ekildeymi$;

"bari$i saglamak icin cali$tigimdan oturu beni odullendirmeniz gerekir."

kendisini altin yarrak odulune aday gosteriyorum ben bu durumda.
antiformalistrayok
8.372 bosnalı müslümanın ölüm emrini verip (8.372 bilinen rakamdır , her sene başka toplu mezarlar bulunmakta ) 40 yıl hapis cezası verilen bosna kasabı lakaplı siyasetçi - generaldir.

buradan birleşmiş milletler'in lahey 'de ki yargıçlarının bir insanı öldürmenin bedelini 1,5 gün olarak belirlediği görülebilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol