prometheus

independence
mitolojiye gore sadece olimpos’ta bulunan ate$i calip insanliga hediye eden tanri.olimpiyatlarda me$ale ile ko$arak buyuk bir ate$i yakmak da bunu simgeler.olimpiyatlarin yunanistan’da ba$ladigini du$unecek olursak ve prometheus’un da bir yunan mitoloji tanrisi oldugunu du$unecek olursak birbiri ile aralarinda olan yakin ili$kiyi gormu$ oluruz.
angelus
bilinenin aksine kendisi tanri degil bir titandir. babasi iapetos’da titandir ve 3 kardesi menoitio,epimethus,atlas’da birer titandir. lakin kendisi olumsuz ve insan yaratma ozelligine sahiptir yarattigi insanlar soguktan aciz duruma dustugunu gorerek olimposta bulunan atesi calar ve insanlara verir insanlar bu ates sayesinde guclenir ve tanrilari inkar etmeye baslarlar buna sinirlenen zeus ceza olarak prometheusu kirilmaz zincirlerle kaukasos dagina zincirler ve bir kartalin hergun gelip karacigerinden bir parca yemesini emreder lakin kartal hergun gelip cigerinden bir parca yemesine ragmen karaciger kendini tekrar yeniledigi icin bu iskence sonsuza kadar devam etmistir.
cocabora
yeni bir çömezdir kendisi..güzel bir nick hoşuma gitti,aklıma geldi bişeyler yazayım dedim nick hakkında,nedense gecenin bu saatinde yok,gelmiyor kafama!
ama gene de hoş gelmiştir arkadaş bu aileye!
maliyeci
aynı zamanda mitolojiye göre insanı kilden yoğurarak şekil veren titandır kendisi.yunan polislerinin prytaneion denilen devlet binasının orda yanan hestia adı verilen ateşin kökeni de prometheus’un getirdiği ateşe dayanır.kutsallığı burdan gelir.
cokoprens
antik yunan titanı. atlas’ın kardeşi. mitolojik karakter. kardeşleri gibi tanrılığa kafa tutmuş ama onlardan farklı olarak, düzeni değiştirmeyi başarmıştır. bencillikleri yüzünden öc almak için tanrılardan, ateşi çalıp tanrılar dağı olimpos’tan, balçıktan yarattığı ilk erkek insana armağan etmiştir. o’da kendi suretinden yaratmıştır insanı.
uygarlığın öncüsüdür. insanlıkça en sevilen titanlardan biridir. bu yönüyle başkaldırı ve onurun da simgesidir. sonra kafkas dağında zincire vurulmuş ve her gece bir kartalın, her gün yeniden oluşan karaciğerini didiklemesine maruz kalmıştır. zeus’un oğlu yarıtanrı, ölümlü herakles tarafından kurtarılmıştır. "zeus tahttan düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur" diyerek insanlığa özgürlüğün yolunu göstermiştir.
independence
8 haziran 2012 tarihinde vizyona girecek olan ridley scott filmi. traileri izlendiginde filmi beklemek icin yeterli sebep olu$uyor zaten bunyede. a$mi$ bir film geliyor anla$ilan.

traileri icin;

http://tinyurl.com/6r9frkx

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol