playstation 5

galahad
Resmi olarak duyurulmuştur. İlk bilgilerde kontrolcü üzerinde yenilikler ve oyunların yükleme sürelerindeki düşüşten bahsetmişler. Çıkıi tarihi kasım-aralık 2020.

https://blog.us.playstation.com/2019/10/08/an-update-on-next-gen-playstation-5-launches-holiday-2020/
serkomiser ziver
Isterse ps 10 çıkarsın sonicim hiç sorun değil, lâkin tutup da daha ilk senesinde exc. Oyunları sadece ps5 olarak çıkarırsan o zaman kırarım şişeyi kadehi bugün.
galahad
Şubat ayına girdik. Elimizde ne teknik detayları var. Ne de konsolun şekli şemaili var. Bu japonlar uzun süre suskun kalmayı iyi biliyor. Microsoft neredeyse her şeyini açıkladı.

Ama bir kaç gün önce ilk kez ps5 ismini siteye eklediler ve haber bültenlerini ilk öğrenenlerden olabilmek için bir sayfa oluşturulmuş.

Bu linkten kayıt olabilirsiniz :

https://www.playstation.com/tr-tr/explore/ps5/
galahad
En Sonunda tanıtımı, 4 haziran tarihinde yapılacakmış.

Konsoldan ziyade, çıkacak oyunların ağırlıkta olacağı bir sunum olacakmış diye okudum ama ne kadar doğru emin değilim. Bekleyip göreceğiz.

Uzun süredir kaliteli sunum izleyemedik. Sony, özel oyunlarını patır patır masaya vursa da keyfimiz yerine gelse.

galahad
Tam da bugün aklıma geldi. Acaba şu olayları bahane edip erteleme yaparlar mı dedim, faceye giriş yaptım ve karşıma ilk çıkan görsel...

Bir oyun zevkimiz var. Türkiye'de sağolsunlar zaten vergilerle iyi sokuyorlar..bir de böyle ertelenmeler olduğu zaman sövmeden duramıyorum...

Benim hayatını kaybeden vatandaşa bir saygısızlığım yok. yanlış anlaşılmasın. Sony'nin yıllardır beklenen bilgileri, yanlış tarih seçimleriyle heba edip, erteletmesine kızıyorum.

goshenit
yeni eklenen vergilerle muhtemelen araba parasına eş değer olacağına inanıyorum. çıktıktan sonra zengin koca adaylarına playstation 5 in var mı diye soracağım. napim geleceğimi garanti altına almam lazım a dostlar!
galahad
Ertelemeden sonra tanıtım için yeni tarih verildi. Perşembe günü, Türkiye saatiyle 23.00 da sunum gerçekleşecek.

galahad
Ben tipini sevmedim. Fiyatı açıklanmadı ama onu da muhtemelen sevmeyeceğim. Her zaman derim. Şimdi de diyorum, ps4 rahatlıkla gideri olan bir cihazdır. Daha uzun yıllarca da kullanılabilir. Gerek grafik gerek oyun konusunda baya eli boldur. Yeni nesil iyidir güzeldir heyecanlıdır da bu yeni konsola duyduğum merak hiçlik seviyesinde. Hele o çıkış oyunlarını gördükten sonra baya büyük hayal kırıklığı yaşadım.

Şöyle bir şeydir. Boşa vakit kaybetmek istemeyenler videoyu 1:20'ye alabilir.

galahad
Diskli sürümün fiyatı $499.99 / €499,99 / £449.99
dijital sürümün fiyatı $399.99 / €399,99 / £359.99

Henüz türkiye fiyatı açıklanmadı. Mümkünse açıklanmasın.

Konsolun çıkışıyla birlikte piyasaya çıkacak olan, Birinci parti exclusive oyunlar:

demon's souls remake
spider-man miles and morales
Sacboy a big adventure
Astro's playroom
Destruction AllStars

Kişisel yorum;
Ps4 en az bir iki sene daha giderdi. Gereksiz bir nesil atlayışı.
galahad
Playstation 4 oyunlarının %99'dan fazlasını çalıştıracakmış. Aşağı yukarı 4000 civarı ps4 oyunu olduğunu düşünürsek, güzel sayı.

Ama çıkış gününde bunların hangisi olacak, orasını söylemediler tabi. Muhtemelen bilinen oyunlar ilk günden desteklenir. Diğerleri aşamalarla gelir.

Maalesef ps1, ps2, ps3 oyunları geri uyumluluğua dahil değilmiş. Hadi ps1 ve ps2 anladım da en azından bazı ps3 oyunları olsaydı... Oradaki kütüphane inanılmaz geniş ve kaliteliydi.
galahad
Resmi türkiye fiyatı açıklanmıştır. Buna göre ülkemizde bir adet playstation 5 almak isteyen vatandaşın, cebinden 8.299₺'yi çıkartması gerekmekte.

Yani yurtdışında 500 birim paraya alınan konsolu, sen yaşadığın ülkede 1100 dolara falan alıyorsun. İşte bunlar hep yükselişe geçmekten.

Ne diyelim. Bir avuç şanslı insanın ulaşabileceği konsoldur. Haramzadelerin, memleketi 18 yılda getirdiği noktayı da gözler önüne sermektedir.

Bu arada ülkemizde ve gelişmemiş orta doğu ülkelerinde, playstation 5 dijital sürümü satışa sunulmuyor. Normal kasaya göre aralarında 100 dolarlık bir fark var ama Sen orta doğulusun. Sana yok.
galahad
2020 yılında ürünün 8.200 lira olmasını eleştirmişim. Fakat birkaç gün önce iki kol, yanında bir de şarj istasyonu olan sürümü 13.000 liraya aldığım için sevindim.
Sadece 3 yılda dalgalanan fiyata gülsem mi ağlasam mı verdiğim paraya mı yansam, hiçbir fikrim yok.

Yine de 3 yılın ardından, nihayetinde bir ps5 almış bulunmaktayım. Uzunca bir deneme sürecim olacak. Baya deneyeceğim şey var. Ara tatilde bir tane tiyatro oyununun reji defterini hazırlamam da gerekiyor ama ps5 açlığım onu yenecek galiba.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol