pırasa

0 /
wigwam
biz kendsini pürhassa olarak da anarız efenim. çok yararlı, soğan gillerden bir sebzedir bu uzun bitki. hem zeytinyağlısı,hem de etlisi mevcuttur. ayıklanmışnıı satın almak daha bi makbuldür.
urban f
( allium porrum )zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. soğanı uzun ve göbeklidir. yazın ürün almak için ilk baharda veya güz aylarında; kış mevsiminde ürün almak için ise yaz aylarında ekilir. yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi çok yetiştirilir.

kullanıldığı yerler:
idrar söktürür. şurubu göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. iştahsızlığı giderir. mide rahatsızlıklarına iyi gelir. romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır. böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. sinirleri kuvvetlendirir. kabızlığı giderir. basur memeleri için faydalıdır. arı sokmasında da kullanılır.
adrenokortikotropik
gecenin köründe sucuklu yumurtadan nasıl dönüp dolaşıp çağrışarak canımın çektiği,böyle terbiyeli,zeytinyağlı ve bol limonlusu nasıl makbul olur dediğim leziz ötesi yemek.
greyfurt
öğrenci dostu sebzedir. hazırlanması çok kolay ve fiyatıda ucuzdur. "hayatta ağzıma sürmem" diye övünen bendenizi bile açlık ve sefaletin pençelerinden kurtararak, okul hayatımı tok karnına tamamlattırmış ulu bitkidir.

yapılışı: soğan gibi yıka, soy sonra dilimle, at tencereye pişir ve afiyetle ye.
angelus
pişmemiş hali ile oldukca sevimli olabilen, nasıl desem böyle bi koltuğa sen oturacaksın diğer koltuğa pırasayı oturtacaksın, ya da dik bi konumda bırakacaksın akabinde başlayacaksın muhabbete. sen anlatacaksın o gülecek o gülerken ona bakıp sen de güleceksin. öylesi sevimli bir sebzedir. lakin olay pişme sürecine girdiği zaman işin rengi olabildiğince değişmektedir, sevimsiz bir hal almaktadır. ortamdan kaçıp uzaklaşılasıdır bu anlarda.
adrenokortikotropik
sefil yurt hayatı süren bünyenin ıspanak, semizotu ve enginarla birlikte bulduğunda neredeyse sevinçten çığlık atmasını sağlayan kutsal ot dörtlüsünün bir parçasıdır. eve gideceğiniz zamanlarda sana ne pişireyim diye soran anneye verilen banko cevaptır. salçalısı, terbiyelisi, pirinçlisi pirinçsizi her türlüsü mevcuttur.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol