paul auster

hobaa
insani sizofren yapabilecek kadar karisik hikayeleri icinde kendini karistiran-kendimi karistirdigim,okuyucuyu asla tatmin etmeyen karmasik,zekice kurgulanmis kitaplarin yazari.
firambogaz
3 şubat 1947’de doğdu. çağdaş abd edebiyatının en parlak temsilcilerinden. yazı yazmaya 12 yaşında başladı. columbia üniversitesi’nde fransız, ingiliz ve italyan edebiyatı okudu. fransızca’dan çeviriler yaptı. 1971-1975 yılları arasında fransa’da oturdu. 1977’de oğlu doğdu. 1979’da babasının ölümünden sonra, onu konu aldığı yaşamöyküsel romanı yalnızlığın keşfi’ni yazdı. denemeleri ve şiirleri çeşitli yayın organlarında yayınlandı. 1981’de şimdiki eşi yazar siri hustvedt’le evlendi. yirminci yüzyıl fransız şiiri üzerine önemli bir antoloji yayınladı. 1986-1990 yılları arasında princeton üniversitesi’nde çeviri dersleri verdi. romancılık, şairlik, çevirmenlik, deneme ve senaryo yazarlığı gibi çeşitli yönlere sahip bir yazar. eşi ve iki çocuğuyla new york brooklyn’de yaşıyor.
türkçe’ye çevrilen eserleri:
roman:
cam kent (1991)
son şeyler ülkesinde (1992)
yalnızlığın keşfi (1997, anı-roman)
ay sarayı (1997)
leviathan (1998)
şans müziği (1998)
yükseklik korkusu (vertigo) (1998)
hayaletler (1999)
timbuktu (1999)
cebi delik (1999)
kilitli oda (1999)
köşeye kıstırmak(2000)
yanılsamalar kitabı (2002)
new york üçlemesi (2004, cam kent, hayaletler, kilitli oda bir arada)
kehanet gecesi (2004)
öykü:
kırmızı defter (1997)
senaryo:
duman (1998)
şiir:
kaybolmalar (2001)
goetica
paul auster (1947, newark, new jersey) abd’li roman yazarı, şair ve senarist.

paul auster, 1947 yılında abd’nin new jersey kentinde doğdu. columbia üniversitesi’nde ingiliz, fransız ve italyan edebiyatı üzerine eğitim alan, 1971-1974 yılları arasında fransa’da yaşayan ve geleneksel kitap konularının dışına yüksek bir başarıyla çıkıp,yaratıcılığın sınırlarını genişletebilmiş olan auster’in başlıca yapıtları arasında new york üçlemesi, yalnızlığın keşfi, yanılsamalar kitabı, kırmızı defter, leviathan, kehanet gecesi, duman, yükseklik korkusu,yazı odasında yolculuklar bulunuyor.

2006 yılında ispanya’nın saygın ödüllerinden olan asturias ödülü’nü edebiyat dalında paul auster kazandı. 26’ncısı düzenlenen “asturias prensi” ödüllerinde, aralarında orhan pamuk ’un da yer aldığı 18 ülkeden 26 yazar edebiyat dalında aday gösterilmişti.

pinhan
"kehanet gecesi" içlerinde en güzel olan romanıdır. aslında bu tek bir roman da değildir. hikaye; roman yazan bir adamın romandaki karakterinin de bir romanı basıma hazırlaması gibi aynı anda üç farklı romanı bir arada tutan bir yapıya sahiptir. ilginçtir; yazar kırmızıya olan takıntısını burada da gösterir. new york üçlemesi’ni de oku oku bitiremez, oku oku anlayamaz genelde insanlar. modern amerikan edebiyatının en iyisi*
lost kidy
kitabevinde gezerken küçücük bir kitap gördüm. hemde kartondan kendi çantası içinde. kapağında paul auster yazıyordu. şaşırdım. bütün kitaplarını okudum sanıyordum. ama o okumadığım bir kitabıydı: auggie wren’in noel hikayesi. üstünde de el yazısı ile paul auster’la yeni yıla meraba dedim. ufacık mini minnacık ve içi illustrasyon bezeli kitabını eve gidene kadar yolda okuyuverdim. evet dedim muhtesem bir auster kitabı daha...
pinhan
ay sarayi kitabindan:

"i felt the taste of mortality in my mouth, and at that moment i understood that i was not going to live forever. it takes a long time to learn that but when you finally do, everything changes inside you, you can never be the same again. i was seventeen years old, and all of a sudden, without the slightest flicker of doubt, i understood that my life was my own, that it belonged to me and no one else."

insanin yuzune osmanli tokatindan beter carpar.
tasarimharikasi
"birisini unutmak zorundaysanız, bunu sindire sindire yapın. çünkü aklın zamansız öldürdükleri, yürekte amansız dirilir." demiştir kendileri...
tasarimharikasi
bir kadının ne dediğine değil, ne demek istediğine kulak ver. çünkü onlar, kimse kırlmasın diye bazı şeyleri söylemezler.

altmetin: tabii ki tamamına katılmıyorum.
cremaster
modern amerikan edebiyatının önemli temsilcisi.

romanlarındaki güzel kurgunun yanında betimlemeleri ve çizdiği karakter profilleri ile üst düzey yapıtlar ortaya koyan kişi.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol