ozark

galahad
2017 yapımı netflix orijinal dizisi. Galiba dram olarak geçiyor. Çok detaya inmeden konudan bahsedecek olursak da, para aklama dizinin ana temasıdır diyebiliriz.

Dizi, şu an 3.sezonuyla devam etmekte ve sanırım 4. Sezonla birlikte final yapacak.

Bu gece anlık kararla başladım. İlk iki bölümü geride bıraktım. Şimdilik çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Oyunculuk bence muazzam. Senaryo da ilgi çekici. Nette konusu çok orijinal değil falan yazılmış ama bana hiç de öyle gelmedi. Bu tip film/dizi pek fazla takip etmediğimden olsa gerek...

İlk iki bölüm için daha fazlasını konuşmak zor. Dizi ağır ilerliyor. Normalde bu, pek sevilen bir özellik değildir ama bu diziyle çok iyi uyumlu olmuş. Böyle olmasından memnun kaldım. Umarım böyle devam eder... Ancak merak ettiğim tek nokta var, nasıl oluyorda 3.sezona kadar konuyu ilerletebilmişler, asıl onu merak ediyorum.
galahad
Bugüne kadar, en iyi netflix işini mindhunter olarak görüyordum. Ama şu an rahatlıkla söyleyebilirim ki, ozark onun da önüne geçmiştir. mindhunter biraz geç açıldığı için gözümde bir tık geriye düştü. Bunlar kişisel yorumum tabi...

Bir çırpıda, on bölümlü ve her bölümü de ortalama 1 saat olan ilk sezonu bitirdim.

Bu dizi gerçekten de yavaş tempolu yapımlara farklı gözle bakmamı sağladı. Tüm olaylar olup biterken, sanki dizinin içindeymişim gibi takip ettim. Sanki ailenin bir üyesiymiş gibi tepkiler verdim. Oyuncular, roller gerçekten inanılmaz seçilmiş. Hatta oyuncu olduklarını bilmesem, bir çoğunu sanki yerel halktan rastgele seçtiklerini düşüneceğim. O derece bir oyunculuk var. Hiçbir noktada sırıtmadılar. Hiçbir noktada doğallıktan taviz vermediler...

Sonuç, Daha önümde 2 sezon var. Kesin bir karara yine de varmak istemiyorum ama ilk sezonu tüm ağır akışına rağmen soluksuz takip ettim. Hatta en sevdiğim dizileri bile bu denli sıkılmadan izlediğimi hatırlamıyorum. Ozark bu konuda bende farklı bir devrim yarattı...

Puanım 9/10.

Sezon finalinden bir puan kırdım...

Bu arada baş rol oyuncumuz jason bateman dizideki adıyla ( martin byrde ) çok iyi bir iş çıkartsa da benim gözümde sezonun yıldızı esai morales ( camino del rio ) oldu. Uzun süredir bu ağırlıkta bir kötü izlememiştim. Narcos bile bu adamın oyunculuğu yanında çocuk oyuncağı kalıyor. Rolünü yaşamak gerçekten bu olsa gerek...
galahad
İkinci sezonu da bitirdim. İlk sezonla hemen hemen aynı performans vardı. Yine çok beğendim. Olayların yavaş yavaş olgunlaşması ve bunu çok iyi şekilde izleyiciye yansıtmaları harika. Oyunculuğa zaten girmiyorum. İlk sezondan belki daha da iyiydi.

Yerlere, göklere sığdırılamayan üçüncü sezona gelmiş bulunmaktayız artık. Kendimi büyük bir beklentiye sokmayacağım elbette. Ama üçüncü sezonun rotten tomatoes ortalaması %97...

1. Sezon %70
2.sezon %76 idi..

Ben yine de biraz beklentiye gireyim en iyisi...
galahad
3.sezonu iyi olmaktan ziyade karmakarışık duygular hissettirdi. Bazı konularda abartıya kaçıp, doğallığı bozduklarını düşünsem de dram patlaması yaşattı. Birden fazla kez gözlerimin dolduğu sahneler oldu. Muazzam oyunculuk için emeği geçenlere teşekkür etmeyi çok isterdim...

Son olarak, bu diziden herkes keyif alamayabilir.
galahad
Yarın netflix'i iptal ediyorum. Hâlâ 4.sezon ortalıkta yok. Zaten sırf bu dizinin final sezonu için dayandık ama son zamdan sonra bu bile kurtarmıyor artık.
galahad
4. sezon çıkış tarihi açıklandı ama 2022 nedir kardeşim ? onlarca götü boklu diziyi tam dediğin tarihte yayınlıyorsun da bu diziyi neden erteliyorsun ?
sanırım netflix yapımı olup, bu kadar erteleme yiyen başka dizi olmamıştır. hayır yani adamların şimdiye kadarki en iyi işi ama bu ertelemelerden sonra beklentim düştü. yine bir şekilde içine sıçtılar diye korkmaya başladım.
galahad
Artık yeni bir akım var.

- Dizi
- dizinin sezonları
- dizinin sezonlarının kısımları ya da part mantığı

Heralde insanları bekletmemek için hızlı hızlı para kazanmak için bu yönteme başvuruyorlar. Yani yapım aşaması bittiği gibi sorgusuz sualsiz hEmen salınıyor. Komple sezonun bitmesini beklemiyorlar. Bu olay bir noktada güzel. Sezonlar arası çok beklemiyorsun da bu sefer kısımlar arasındaki boşluk çok saçma oluyor. Mesela la casa de papel final sezonu da kısımlara ayrıldı. Ben şimdi o sezonun kısmına ayrılan final bölümünü unuttum. Baya kabak gibi ortadan ikiye ayırdılar. Bu bildiğimiz sezon finali değil sonuçta.

Niye bunları söylüyorum çünkü ozark final sezonu (4.sezon) tıpkı bu şekilde iki kısım veya daha fazla kısma ayrılmış şekilde geliyor. Tarih 21 ocak 2022.
galahad
Sonunda final sezonuna başlamak kısmet oldu. Normalde netflix üyeliğimi iptal edeli aylar oldu ama bu dizi için 1 aylık aldım.

Dördüncü sezonun İlk iki bölümü yine her zaman olduğu gibi kaliteyi bıraktığı yerden devam ettirmiş. Gerçekten Bu dizinin çok başka havası var. Tarif etmesi zor.
galahad
Güzel bir veda oldu. Dizi, başlangıcından bitişine kadar hep çizgisini korudu, üstüne çıkmayı da başardı. Bence Bunu günümüzde çok az dizi yapabiliyor.

Final bölümü sebebini anlayamadığım şekilde düşük puanlar almış. Ben çok beğenmedim diyemem ama öyle rezalet falan da değildi. O yüzden güzeldi demekle yetindim.

Son olarak final sezonunun ikinci part'ı, yani son 7 bölümü aşırı gergin geçti. Bu gergin ortam, cidden rahatsız edici dereceye varıyor. Dizi, yapmak istediklerini sağlam yapıyor da izleyici bu denli kaos havasını sokabilmek de ayrı başarıdır.
Ayrıca ben bu dizide oynayan ana karakterleri başka dizide veya filmde izlememeye karar verdim. Jason Bateman gözümde ölene kadar Martin Byrde, Luara Linney ise Wendy Byrde olarak kalacak.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol