oligarsi

darklord
bir devletin yada ulkenin siyasi ve ekonomik baskisi ve ustunlugudur. tipki amerikan ve israil oligarsisinin irak, filistin ve diger ulkelerdeki kurduklari egemenlik baski ve zulum iceren oligarsik isgalleri gibi.
cihanmusul
oligarşi cumhuriyet döneminde milli şef zamanlarında karşımıza çıkar.1946 seçimleri öncesindeki diyaloglardan anlayabiliriz...
çavuş:"konuşun ne derdiniz varsa söyleyin,işte demokrat partili beyler sizi dinlemeye gelmişler"
(çavuşun dudaklarında ince,küçültücü,alay eden bir gülümseme.elindeki kırbaçla çizmelerine hafif hafif vuruyor)
köylü:"doğru söylersin çavuş,fakat bu beyler gidince şu kırbacı sırtımızda şaklatacaksın
kurban
sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. yunancadaki ’az’ ve ’yönetim’ kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.
fofay
devlet yönetim şekillerinden birisidir.egemenlik birkaç kişinin,bir kaç ailenin veya bir sınıfın elindedir.aristokrasi,oligarşinin başka bir şeklidir.burada egemenlik,seçkin ve soylu ailelerin elindedir.
isimsizkahraman
türkiye cumhuriyeti devleti’nin yönetim şeklidir. şeklen ve yazılı olarak demokratik, sosyal, bir hukuk devleti olan türkiye askeri dinci faşist oligarşi ile yönetilir. varın siz düşünün halımızı.
mandela
bizim pederler titre oligarşi derlermiş zamanında pek titrek olmayan ama titreten anti demokratiğin entelcesidir. oligarşi aslında her devlette vardır oligarşiyi partiler getirmez oligarşi bürokratlar tarafından kurulur ayrıntılı bilgi için (bkz: engin ceber)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol