ofsayt

0 /
isimsiz kahraman
futbolda, atak yapan takim oyuncularindan birinin, topu rakip takimin kalesine dogru gonderdigi zaman, top kendi ayagindan ciktigi anda, top ile, rakip kaleye dogru sahanin bitis cizgisi arasinda en az iki defans yapan takim oyuncusu (kaleci dahil) olmamasi ve bir atak yapan takim oyuncusu olmasi durumu...

- pas alan, atak yapan takim oyuncusu, kendi yarisahasinda ise, ofsayt olmaz
- pasif ofsayt ancak atak yapan takim icin gecerlidir, defans yapan takimdan biri yerde yatsa ya da kale cizgisinin arkasinda (disarda) olsa bile ofsayt bozulur.
- atak yapan takimin, pas alan oyuncusu, pas veren oyuncu topa vurdugu anda, topun arkasinda ise, top ile saha bitis cizgisi arasinda ise ofsayt yoktur.
- pas atak yaparken, geriye dogru verildiginde ofsayt olmaz.
- atak yapan takim oyuncusunun topla oynama ihtimali yoksa veya topa yonelmemisse ofsayt olmaz, fakat topla oynamasa bile, defans oyuncusunu rahatsiz ediyor ya da onun oyununu etkiliyorsa ofsayt olur.
xerxes
hatun kisminin genellikle hic anlamadigi ve erkeklere "ya su ofsat nedir bi anlatsana?" sorusunu sorduran, buna mukabil erkeklerin de adam gibi anlatamadigi ve dolayisiyla kizlarin boyle mal gibi kaldigi uyuz bir futbol kurali.
seyhmerat
ayrica bir oyuncunun ofsayt olmamasi icin pas verildigi anda kaleye ondan yakin en az iki futbolcunun olmasi gerekir.yani kaleciyle beraber bir futbolcu daha,ancak kaleci farz edelim kalesinde degil ve de tek oyuncu kaldi o anda topun onundeki oyuncuya pas verilmesi ofsayttir.
darth sidious
yönetmen
jafar panahi
oyuncular
sima mobarak shahi, safar samandar, shayesteh irani
iran, 2006
35 mm / renkli / 88’
farsça; ingilizce ve türkçe altyazılı

2006 berlin gümüş ayı
daire’nin iranlı yönetmeni jafar panahi, 2006 berlin film festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan bu son filminde, bir kez daha iranlı kadınların toplum içindeki rollerini ve haklarını mercek altına yatırıyor. fakat bu kez, ele aldığı konuyu daha hafif ve eğlenceli bir tarzla işliyor ve kahramanları olarak, tahran’da, iran futbol takımının dünya kupası eleme maçını erkek kılığına girerek kaçak izlemeye çalışan kız çocuklarını alıyor. iran’da askerler bu durumda yakalananlar için statlarda özel bir yer inşa ediyorlar, çünkü kadınların stada girmeleri yasak. kahramanımız küçük kızlar, yakalandıklarında bu özel mekâna kapatılıyorlar. ancak, seyircilerin tezahüratlarını duydukça hiç bir şey göremedikleri için bu, onlara bir eziyet gibi geliyor. kendilerini göz altında bulunduran olan askerlere yalvarıyorlar ve sonunda askerler, maçta olup bitenleri kızlara oynayarak birebir gösteriyorlar...
underpressure
futbolda "zokaya" düşme olayı.
hücum futbolcusu savunma oyuncusundan kaleye daha yakınken, kendi takım arkadaşından pas aldığında ofsayt olur. gol sayılmaz. ama futbolda ofsayttan gol atan çok takım da vardır.
kratos
en karmaşık futbol kuralıdır. olmaması durumunda maçlar nasıl şekillenirdi merak ediyorum. ayrıca ali aydın hakemi kişisi taçtan gelen topa ofsayt versede; taç atışı durumunda ofsayt söz konusu olmaz.
alchoburn
kesinlikle bir kadına anlatamayacağınız futbol terimi...aşağılamak değil maksadım; öyle karışık bir kuraldır ki,benim diyen futbol duayenleri bile anlatmakta zorlanır;kaldı ki bunu futbol izleyen bilmem kaç milyon kişi çözmüş olsun
alchoburn
klasik geyiklere de konudur ayrıca,ofsaytın kaldırılmasını savunan;böylece gol sayısının artacağına inanan bir kesimde vardı nasılsa...

o kesime şu olayı anlatmak isterim ki; 1960’lı yıllarda ofsayt italyan c2 ligi pilot seçilerek kaldırılması denenmiş; fakat bu olay sonucunda lig tarihinn en düşük gol ortalamasıyla karşılaşılmıştır.bunun nedeni beleşçi forvetlere izin vermek istemeyen defansların geriye yaslanması ve ileriye çıkmamasıdır.
schumi
çocuklar arasındaki futbolu bilip bilmeme kriteridir. bu kriter futbolu iyi oynamakla da doğru orantılıdır. bir çocuk ofsaytı bilyorsa tamam o maradona’dır, o rivaldo’dur. ofsaytı bilmiyosa ne kadar iyi oynarsa oynasın maldır.

genelde olaylar şöyle gelişir:
yine bir okul sonrası... okuldan çıkılır, eve gidilmez. önlükler çıkarılır ve çantanın içine tıkılır, çantalar da kale direği olarak kullanılır. adamlaşılır ve oyun başlar.
çocuklardan biri bi şut çeker ve gooooll diye bağırır -hatta arkasından "ronaldooo, ronaldo attıı" şeklinde spikerlik hevesini dışa vurma isteği de gözlemlenebilir- rakip takım kalecisi ise, "yok olim gol değil, bana ne olim direğin üstünden gitti" diye mızmızlanmaya başlar.
taraflar kavgaya tutuşur...
goldü, değildi derken birisi dayanamaz ve "sen ne anlıyon ki olim top oynamaktan?" diye çıkışarak tarihi bir hata yapar, kozu karşı tarafa verir. karşıdaki "vuuaaa ne demek olim asıl sen anlamıyon, öfseyt ney biliyon mu??"
dilemma
temel olarak, ’hiçbir oyuncu rakip kaleye toptan daha yakın olamaz’ kuralıdır. diğerleri (i
ki oyuncu, atan oyuncu, tutan oyuncu, vs. vs.) belirleyici faktörlerdir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol