nuri bilge ceylan

0 /
broken
filmlerinde işlediği ayrıntılarla beni kendisine hayran bırakmış yönetmendir. ama yinede filmlerini izlerken sıkılmadığımı söyleyemiyeceğim doğrusu.
tiryaki
almanya doğumlu ünlü türk yönetmen...
cannes film festivali’nde uzak filmiyle ikincilik ödülüne layık görülmüştür.
buna rağmen ülkemizde hak ettiği değeri ne kadar aldığı sorusu tartışmaya açıktır.
sonradan kült filmler listesine girmeye aday birçok film hasılat rekorkları kırıyorken bizler uzak filmini ancak ödülünü aldığının ertesi günü tanıma fırsatı bulduk.
wigwam
kendisi gibi filmlerini de donuk bulduğum yönetmen. yapıtlarında batı sineması tarzı ayrıntıcılığı uyguladığını düşünüyorum. yine de takdir etmek gerekir. bir çok ödül topladı bügune kadar. fransızların nuri bilge ceylanı bu kadar sevme nedenleri nedir diye de içinden soruyor insan.
pablodiscobar
bir theo angelopoulos un sıcaklığını bulamıyorum ceylan da,ilk filminden itibaren çok ağır bir kurgu ile başladı sinema hayatına ve geniş kitlelere ulaşma gibi bir kaygısı olmadığını gösterdi.fakat bunu olumlu anlamada söylemiyorum,tabi ki bu tip filmlerin milyonlara ulaşması mümkün değil ama en azından türkiye de gişe rakamı 10-15 binler yerine 100-150 binlerde olabilirdi ilk filmlerinde nispeten anlaşılır bir tarza yönelseydi,ben başarılı bulmuyorum
hllrsn
isminde bir erkek ismi bir unisex isim bir de hatun ismi barındıran yönetmen.çok iyi bir yönetmen olmasına karşın bugüne kadar zaten 10 tane yorum yapılmış.tamam hadi o kadarını anladık zevklerimiz uyuşmuyo sözlük olarak diyelim ki o kadar da değildir.adam en iyi yönetmen ödülünüde aldı geçen gün bari ondan sonra şöyle bir elli altmış tane entry girelim adam hakkında.ama ödülden sonra bununla birlikte 3...

adam sanat yapıyor abuk subuk şarkıcıdan bozma oyuncuların yönetmenlerin çektiği göz önündeki saçmalıkları izleriz biz millet olarak oysaki asıl olan festival filmleridir yani sanat filmleri... nuri bilge ceylan da bu işi gerçekten çok iyi yapıyor sadece bu yarışmada aldığı ödülle değil bundan önce de defalarca kendisini kanıtlamıştır aldığı ödüllerle..
kane
hayatın fotoğrafını çekebilen adam. duru anlatımıyla sinemaya yepyeni bir soluk getiren, yalnız ve güzel ülkemin yalnız ve dahi yönetmeni.
tokalon
oldukça naif bir yönü olan,doğa seslerini kullanan yönetmendir.nuri bilge ceylan’ın sineması kent ve köy imgelemleriyle doludur.filmlerini durağan bulan bir grup da vardır.fakat aslında,sinemasını incecik bir mizah duygusuyla süslemektedir.
angelus
cannes da üç maymun filmi ile en iyi yönetmen ödülünü alırken yaptığı teşekkür konuşmasında "bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum" demiş olan yönetmendir.
independence
cannes’da en iyi yonetmen odulunu alir(kaldi ki daha oncesinde de odulleri vardir cannes’da aldigi) ama kendi ulkesinde, yani aldigi odulu bile "tutkuyla sevdigi yalniz ve guzel ulkesine" adayacak kadar olgun bir yonetmen olmasina ragmen, odulunu adadigi ulkede bir sinan cetin kadar taninmaz, bir mustafa altioklar kadar bilinmez.$imdi sokaga cikip "sinan cetin hi?" diye sorsak once "aa bildim film gibi", ardindan da "bilmez miyim ya.tabiki taniyorum.sinan cetin le fenomen var her $eyden once?" denilir.ama yine ayni sokaga cik "nuri bilge ceylan hi?" diye sor "manken? yeni cikan bir $arkici? bilemedim mi? tuh." denilir.

bu durumda anla$iliyor ki turkiye’de duzgun i$ degil populer i$ yapacaksin ki bilinesin.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol