notre dame in kamburu

seyhmerat
bundan 7-8 sene oncesinde son derece guzel cizgi filme uyarlanmis versiyonu yayinlanmistir sinemalarda,gercekten izlemeye degerdi.
phoebus
çizgi filminin birde ikincisi vardir.disney batmak üzere felan olduğunu düşündüğümden çekilmesi pek garibime gitmemiştir.hikayede phoebus’un esmeralda’dan oğlunun quasimado ile tanişmasi felan geçmektedir.victor hugo mezarinda ters dönmüştür.ilkini yada ikincisini izeyen genç bünyelerin bir an önce victor hugo’nun eserini okuyup karakterlerin gerçek yüzünü görmeleri gerekmektedir.
ilseyim
romanın ilk iki yüz sayfasını okuyacak sabra sahipseniz geri kalan kısımlarını okuma şansına sahip olabilir ve böylece içinizde fırtınalar koparacak bir dünyaya girebilirsiniz. nitekim ilk iki yüz sayfa, özellikle de 100-200. sayfalar arası bo bol tasvir doludur. kiliseyi tasvir eder, geçmişteki halini tasvir eder, olayların geçtiği zamanki halini ve kitabın yazıldığı zamanki halini tasvir eder, onu tasvir eder, bunu tasvir eder... ama sonra olaylar öyle bir gelişir ki quasimado’ya mı acıyacaksınız yoksa esmeralda’ya mı şaşırırsınız. hatta görmediğiniz ama kafanızda canlandırdığınız esmeralda’ya aşık olmanız bile muhtemeldir. romanın sonunda ise içiniz acır.
victor hugo, bu romanı romantizm etkisinde yazmıştır ve dolayısıyla okurken yazarın varlığını ve hangi tarafı tuttuğunu bolca hissederiz. iyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür ama yine de okunmasu gereken bir eserdir. filminden salma hayek oynamıştır ve kafamdaki esmeralda’ya hiç uymadığı için izlemekten kaçınmaktayım.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol