müslüman

0 /
kriptonlu tolga abi
turkiye nufusundan 99’luk bi dilim alan insan toplulugu. istatistikler öyle diyomuş valla, ama ufacık bebek ne bilsin muslumanlıgı, islamı falanı filanı. demek ki bu ülkede vicdan hürriyeti yok, bunu diyecek kadar da öküz olabilirim ama öküzlük de bulaşıcı bişey.
ederleziavela
evrim geçirmiş insanlar toplulugu.öyle ki , kimi hırsızlık yapanın elini keser,kimi allaha havale eder,kimi de mudahil olmaz kanun nizam var der.

her dinde oldugu gibi uçe ayrılırlar, " good, bad and ugly "

good muslim: etliye sütlüye karışmayan ibadetini, allahın ona buyurdugu gibi uygulamaya çalısan islamiyeti ve kuranı beyninden anlayan fazilet sahibi insanlardır.hayata goreceli bakar bu ınsan evlatları.siyah ve beyazın harıcınde grininde renk oldugunu bilirler ve saygı gösterirler.evet ben bunlara " algıda seciciler" derim.

bad muslim : evlerden ırak.eleştiriye kepenkleri kapatan yasam formlarıdır.ya siyahtır ya siyah.beyaz bile yoktur hayatlarında.işte bunlar islamı ve kuranı beynen algılayanlardan degildir.cehalet dogdukları anda genlerine işlemiş aids , gibidir.maalesef kromozomlarında mutasyon soz konusu olamaz.ne saygı gosterirler ne sevgi " munafık" tükürün suratına adamlarıdır.ota boka tekbir cekerler.bilimin besınden anlamazlar ama kurana "ilim" yerine bilim derler.sorarsınız musa’nın denizi yarması bilime ve fizik kurallarına ters düşmez mi diye? cevap: bilim diyorsam bilimdir olur ama mitolojık efsaneler konu oldugunda uydurma onlar uydurma gibi cevap verip, çözümlenmesi bir denklem kadar zor davranıs sergilerler.ben kısaca bunlara " algida dondurma" diyorum.yala yala ferahlatır ınsanı.

ugly muslim : bildiğiniz erbakan ve turevleridir.muslumanlardır ama dini istismar ederek zavallı bad muslimleri maymun ederler.
instrument
türkiye topraklarında ezilen bir topluluktur. o kadar eziliyorlar ki her 50 metreye bir cami yapamıyorlar. 100 metreye yapabiliyorlar. camiler yetmediği için okullarda namaz kılıyorlar.
camurhan
türkiye’de ezilenleri ayrica sadece sünni olanlaridir. alevi olanlar bu ülkede öyle mesutturlarki hadi bizden olsun diye köylerine cami yaptirilir. devlet o kadar mesut görürkü onlari cemevi actirmaz; acilani sonradan bosbakan olan kisi zamaninda yikmaya calisir. vergilerini bahtiyar olduklari icin direkt sünnilerin hizmet alabilecegi sekilde öderler. cenaze namazlarini kilmak istemeyen hocalari öperler, koklarlar.
hristiyanlar da cok mutludurlar. bahtiyarliktan resmi olmayan kurban günlerinde bogazlarina bicak dayattirirlar. dinlerini yayabilirler. ibadethanelerinden sirf sünni müslümanlar rahatsiz olmasin diye vazgecerler.
bu ülkede cogunluk mutludur. mutlu olmayan sünni kesime herseylerini verirler.
degil mi?
dön bakkk aynanayaaaaaa
lay lay lommmm
nick nicki nickince
yürüyemeyen tek imanlıdır. ya da sanırım türkiye’deki müslümanlar yürüyemiyorlar.

halbuki bakın anadolu’daki çocuklara, karda kışta beş kilometre yürüyüp okula, geri beş kilometre yürüyüp eve geliyorlar. ya da doğu karadeniz’de ipten köprüleri geçiyorlar. peki neden? okula gidebilmek için. okuyup büyük adam olmak için.

ama benim en gelişmiş kentim istanbul’da, her türlü ulaşımın rahatça yapılabildiği, trafikte milyonlarca aracın bulunduğu istanbul’da, 200 metre arayla, 300 metre arayla camiler yapılabiliyor. veya 400 nüfuslu bir alevî köyünde iki tane cami olabiliyor.

sanırım boyun eğdikleri için yürümeyi unutan toplumdur.
nickten yana sansim yok
kimsenin dinine sataşmayacak kadar hoşgörülü, dinlerine laf atıldığında öfkeden delirmeyecek kadar sabırlı, insani değerleri gözetmede bir hattat kadar hassas ve herşeyde en mükemmel olacak kadar büyük bir cevher.

amma velakin ;

gelin görün ki bu yazılanlara uyan bir tane müslüman yok denecek kadar azdır ülkemizde ve belkide dünyada...buradan da anlayabiliriz ki insanların yaşadıkları çevre ve bir ok gibi saplanan kültür emperyalizminin etkisindeki kişiler müslümanlık mefhumunu farklı yönlerle ele alıyorlar.anlamak ve yaşamak istediği gibi uyguluyorlar.

her müslümanım diyen müslüman değil malesef.

(bkz: gerçek müslüman)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol