musevi

programmer
genelde ruhani olanlari, kendilerini yahudilerden ayri goren , hatta "onlar lanetli biz degiliz" dahi diyen insanlar... ne olursa olsun yahudilerle bir ortak noktalari vardir, o da turk olanlarinin "more kuzum" diyerek konusmalari...
alorarola
museviden kasıt aslında yahudi’dir. bugünkü müslümanlar gibi. allah’ları aynıdır.

kuran ı kerim de inanan yahudi ve hristiyan terimi hiç bir ideolojik sosyopolitik akıma sebebiyet vermemek için bir isim altında toplamak sureti ile ehl i kitap olarak bildirmiştir. varlıkları kıyam gününe kadar da olacağı bildirilmiştir.

haniflikte öz isimleri ırkı temsil etmez allahın varlığına birliğine inanan manasında yahudidir.

ırkına ibrani denilir.

musevi olarak ayrı değil!

fakat bazı ideolojik sosyopolitik akımlar adı altında hanif inançlılarına musevi ve diğerleri ırkı temsil ettikleri için bunlara laik de denilebilir yahudi sıfatını yamayarak yaftalamışlardır. öyle de oldu.

yahudi ve musevi adı altında iki ayrı anlatım çok kötü bir tasfirdir ki bu hristiyanların da üzerinde kullanılmıştır. ve kavram karmaşaları ile bu isevi ve hristiyan gibi çok ta güzelmiş gibi yaftalanmıştır.

yarın öbürgün vaad inancı ile yahudi kelimesinin başına gelenler bugünkü emperyalist ideolojilerin yandaşçıları ile kavram karmaşalarına sokulma emelleri güdülmez ise müslümanların da inananlarına muhammedi denilecek mi bilinmez.

fakat bu çerçeve içerisinde açıklayıcı bir haniflik örneğidir orası ayrı.

görülüyor ki hayatta vaad var ise siyasetin nerelere kadar da kaçınılmaz olduğunun ta kendisi olan gerçeklerindendir. insan zihniyeti ve ne kadar kibirliliğinin açıkça yaftalığını ortaya çıkaran tarihlere altın harfle adını kazıtan mümtaz kelimelerdir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol