mum söndü

darklord
dogu ve guney doguda oynanan gercek bir oyun varsa oda pkk ile devlet arasinda kalmi$ halk`in ya$am oyunudur. ya devlet gelir yakar, yikar oldurur ya da e$kiya gelir yakar, yikar, oldurur. mum sondu diye bir oyun yoktur olmami$tir.
birgul
aleviliğin yasak olduğu türkiye’de aleviler inanç faaliyetlerini gizli yapmak zorunda kalmışlardır. kendi ana dillerinde yazılı belgeleri olmadığından yılar boyunca cem ve diğer ibadetlerinin çoğunu gizli yapmak zorunda kalmışlardır. gizli kapalı yapılan ibadet, buna dışardan bakan tarafında her şekilde yorumlanabilir. bu, diğer gizli inançlarda da böyle olmuştur. aleviler, cem ayinlerinde, cem meydaninini aydinlatmak için mum yakar ve cemin bitiminde söndürürler. ancak onlar kadin erkek eşitligi meselesini yıllar önce çözdükleri ve ibadeti de kadin erkek birlikte yaptiklari için, bunu anlama düzeyinde olmayan irtica tarafından haklarinda böyle yalanlar çıkarılmıştır. artniyetli imam ve hoca- müftülerin uyduruk sapıkça yalanlarına kananlar bu anlamda her zaman olmuştur ve hala da olmaktadır. islami cehalet, 400-500 sene önce alevileri kökten ortadan kaldırmak için, onların islam’a ters bir inanç olduklarını (hitler, yahudiler’in kırımını hızlandırmak için onların insest yaptıkları yalanına sarılmadı mı!), arkasındaki kara cahil irticaya kabul ettirmek ve böylelikle kasap bıçağının kolaylıkla harekete geçmesini sağlamak isteyen ünlü sapıkların başı yavuz sultan selim’in basit bir uydurmasıdır "mum söndü"... kızılbaşlar’ın kafalarına sardıkları peştemal kırmızı idi, başka bir şey değil...ve işte bundan dolayıdır ki bizlere kızılbaş’ta denilmektedir.

ozgur gece
bu ülkede tanrıya, kendi inandıkları gibi inanmıyanları, kendileri gibi ibadet yapmayanları, sindirmek ve hatta yok etmek amacını güden radikal dinci kesimin , aleviler hakında başlattığı karalama kampanyası.
semiz
alevi insanların yaptığı bi gelenektir.aile arasında karşısına kim gelirse onu sex manyağı yapan ve sonra ışıklar yanınca onun ne hale düştüğünü o zaman gören insan tipleri.bu nasıl bi adettir açıkçası inanamadım
memo
mum söndü olayına pek inanmak istemiyorum soner yalçın’ın efendi kitabında sabetayistlerin karakaşi kolundan bazı kişilerin böyle bir ayini itiraf ettiklerini okumuştum. bunun yanısıra bazı arkadaşların mum söndü söylentisini yükselme devri padişahlarının çıkardığına inanmasına kendisi bir hafız olan yavuz sultan selim’e karşı çirkin ve saldırgan bir tutum içerisine girmesine de anlam veremiyorum. herşeyden önce halkına karşı adaletli bir yönetim anlayışına sahip, halkın farklı inançlarına saygılı, gayrimüslimlerin de ibadetlerine müdahale etmeyen bir padişahın halktan herhangi bir dini veya etnik grup hakkında kötü niyetli bir söylenti çıkararak halkı birbirine karşı kışkırtması,kargaşaya sebebiyet vermesi hiç ama hiç mantıklı değil. aksini iddia etmenin sadece dedelerimizden duyduklarımıza ve okumamaktan kaynaklanan önyargılara dayandığını düşünmemek de mümkün değil doğrusu.
kurutulmus kelebek
yıllar öne bir yarışma programında güner umit’in sarfettiği sözlerle yargılanmaktan ziyade linç edilmesine neden olmuş kızılbaş muhabbetinin devamı niteliğini taşıyan ve yeniden canlandırılan, saçmalıklar bütünü. karsit tepki kurma manyağı bir grup insanın,yorgansız yatıp oğlansız yatmayanların uydurduğu, "ulen bunlarda bizden bizim gibidirler kesin" diye düşünenlerin beyinsizliğinin bir getirisidir.

biz her akşam evin bir odasında toplanıp birbirimizi sikiyoruz, kim kime dum duma, hatta buna inanana da, evlat edindiğimiz zenciyi veriyoruz ki arzın merkezini görüp gelsin..

(ara: akıl fikir)
idiamin
bilinenin aksine boyle bir oyun vardır.
ancak yine bilinenin aksine alevilerin degil suriye suryanilerinindir.
bu suryaniler hatay, iskenderun tarafına yerlestiklerinde turkler boyle bir oyun oldugundan haberdar olmuslardır, daha sonra hatay turk topraklarına katılıcnca, alevileri pek sevmeyen iskenderun taraflarında bir kesim bunu alevilere mal etmiştir.
ancak boyle bir oyun vardır, halen yapılmakata mıdır bilmiyorum ama.
dccl
herkezin kulaktan duyma bilgiler ile yorum yapmasından dolayı alevileri ensest ilişki ile bir tutulmasına neden olan olay. aslı ise rıza zelyurt’un bir kitabında okuduğum kadarıyla şöyledir:evet efendim mum söndü olayı gerçekdir lakin olay çok farklıdır. yavuz sultan selim malumunuz doğu seferi sırasında anadoludaki bir çok alevi köyünü kılıçdan geçirmişdir. osmanlı akıncılarının geldiğini gören köylüler ise evleri aydınlatan mumları ve kandilleri söndürerek yerlerinin bulunmasını zorlaştırmak istemişlerdir. ve yine bu zaruretten anadoludaki pek çok alevi köyü ana yollara pek uzak mevkilerde ve hatta sapa yerlerdedir.
duncan mac leod
yavuz sultan selim in osmanlı devletinde bolca barındırıp, ekmeklerine yağ sürdüğü, idris i bitlisi ve şeyhülislam ebusuud efendi gibi k.rt imamlar tarafından anadolu türkmenliğini karalamak için uydurduğu saçmalardandır.o gün şartlarında bile şafi k.rtlerin, alevi türkmenlere nasıl bir kin beslediğinin kanıtı olmuştur bu.kızılbaş köylerini basıp bebekleri, kadınları kılıçtan geçirmek için iran ın kuzeyinden getirilen k.rt aşiretlerini unutulmaması da gerekir.mumsöndü iddiasını ortaya atanlar kendi dağlarda yaptıklarına bir kez daha baksınlar derim, onlara zenci vericem zenci...

(bkz: iftira atmak)
(bkz: bok atmak)
(bkz: tarihte türkofobi)
(bkz: aydınlıktan korkanlar karanlığın içinde kaybolurlar)
chavez
elektrik kesintisinin uzun sürmesi halinde kullanılabilecek söz.
son mum bitene kadar elektriğin gelmesi için dua edilebilir.
amazonta
alevileri aşşağılamak, karalamak için uydurulan birşeydir. bu şekilde iğrenç bir yolla yapmak istemişlerdir bunu uyduranlar. çünkü aleviler aydın, çağdaş, ilerici kimselerdir. artık alevi sunni ayrımı yapacağımıza oturup da bir düşünelim bu ülke nereye gidiyor? bizi böyle saçmasapan şeylerle ayırmaya çalışanların, kargaşa çıkarıp bizi bölmeye çalışanların istediklerine ulaşmalarını sağlamayalım.
scaremonger
ugur mumcu cinayeti, yolsuzluk, fail-i mechuller, vs. vs. gibi binbir boktan olaya tepki olarak yapilan "aydinlik icin bir dakika karanlik" eyleminin zamanin iktidar partisi -refah partisi- tarafindan adlandirilis bicimi. turkiye ve ironi... ne diym.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol