mor

0 /
muspelheim
en gusel bikac renkten biri...zenginligi,saygiyi,soyluluk we kibarligi cagri$tirir.ozguwen duygularini simgeler,butunlugu getirir..feng shui felsefesine gore ew dizayni sirasinda meditasyon odalarinda kullanilmalidir...

olu beden
eskiden yas gunlerinde yasin rengiydi.gitgide siyahlasan icimiz yas rengini de siyah yapti. bircok farkli tonu olan bu renk guzeldir.
ithilquessir
guzel comez entry’leri yazan, nokta koymayi ve "w" harfini "v" yerine kullanmamayi ogrenir ogrenmez yazarliga gecicegini dusundugum kisi.
firambogaz
inci aral’in ocak 2003’te yayinlanan ve kurgusu beni gerçekten etkileyen romani.yazar bu eseri ile orhan kemal roman ödülü’ne layik görüldü...

bir bahçıvanın oğlu, eski solcu, yeni işadamı ilhan, gençlik yıllarında sıradan bir evlilik yapmış, ancak ellisini geçtikten sonra kendinden otuz yaş genç bir kapıcı kızına tutularak ondan bir de çocuk sahibi olmuştur. hayatında yeni bir sayfa açma isteğiyle eşinden boşanma çabası içindedir. o gece sahip olduğu turistik otelde sevgilisi ve akrabalarıyla birlikte oğlunun birinci yaşını kutlayacaklardır. konuklar arasında ilhan’ın mutsuz kız kardeşi ve profesör erkek kardeşiyle onun karısı da vardır. ilhan’ın birlikte yaşadığı genç kadının, bir odada ölümü bekleyen babası ve birkaç yakını da oteldedirler. öte yandan istanbul’daki eş ve yazlıktaki baldız da sahnenin dışında, ama olayın içinde yer alırlar.

mor, ilhan’ın gördüğü tekinsiz bir rüyayla başlar ve yirmi dört saatlik bir sürede geçer; ancak kişilerin geçmişlerine ve geleceğe yönelik düşüncelerine doğru genişleyip yayılarak uzun bir zamanı kapsar.

inci aral, derin gözlenmiş roman kişileri yoluyla, bireylerin bir noktada kesişen, iç içe geçen hayatlarını ve savrulma süreçlerini; ülkedeki insan, ilişki ve değerlerin çözülme koşulları içerisinde, herkesin kendindin çok şey bulacağı bir biçimde anlatıyor. mor’un odak noktasında ise erkekler var. inci aral, gerilim dolu, gizemli, sürükleyici bir roman atmosferi kuruyor ve erkek dünyasının karmaşık labirentlerinde dolaşarak, onları yan tutmadan, şefkat ve incelikle anlamaya çalışıyor. sevgiyle nefret; alışkanlıkla yenilik arzusu; değişme isteği ile korkular; içtenlik ve gizlenme gibi karşıtlıklar arasında bocalayan erkeklere yakından bakarken, edilgenlik ve var olma çabası; boşlukla gerçeklik; yaşamakla ölmek uçları arasında gidip gelen kadınları da erkeklerin dünyasındaki yerlerine oturtuyor. inci aral okurlarınca iyi bilinen kurgu, yazın ve dil ustalığı ile elbette.

tanitim bülteninden...
zehnterdorf
nevrotik duyguları açığa çıkaran renk. insanları bilinç altında pesimistik bir bir eee psikolojiye iten ürkünç ama güzel renk.
98 yılında şizofren bir genç ataköyde yüksekten atlayarak intihar eder. araştırmalarda ajandasının, çakmağının, tırnak boyalarının bile mor olduğu dikkat çeker. ve bilim adamları hemen saptamışlar, "moru intihar edenler sever."
hristiyanlık la ilgisi, aslında dinin kabul gören, tercih edilen rengi olmasıdır. din adamları mor renk bulunan giysiler giyerler.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol