mona lisa

0 /
independence
dort bir yanindan bakildiginda gozunuzun icine dogru bakiyormu$ hissi uyandirdigina dair bir soylenti var kulislerde.$a$i bak $a$ir gibi bir $ey olsa gerek.orjinalini gormek nasip olmadigi icin ne desem bo$ ne desem yalan.
pariscombo
suratinda iki ifade oldugu da soylentiler arasindadir.bir tarafi gulumser diger tarafi ise daha temkinli gibidir.ayrica bir cok karikature de malzeme olmustur..
walide sultan
neredeyse bes yuzyillik bir efsanedir, tebessum eden bu kadincagiz. leanordo da vincinin bu eserindeki mona lisa’nin yuzundeki, ifadeyi, yorumlamayancevre kalmamistir.
dil bilimciler, bu tebessumun adinin "sfumato" olarak tanimlanmasinda israrcidirlar. sfumato, bulanik, muglak ikircikli anlamlarindadir.
doktorlar ise bu kadinin yuz felci gecirmis olabilecegine dair saptamalar yapmislardir. hatta bunlarin bazilari felcten ziyade on dislerinin kirik olabilecegini, ya da agiz bolgesinden bir darbe yemis olabilecegi konusunda hemfikir olmuslardir.
bu gulumseme muammasinda, en son fikir beyan edenler ise harvard tip fakultesi doktorlaridir. bunlara gore ise tebessumdeki sirrin bir nevi goz yanilmasi olabilecegi, gozun degisik derece ve kontraslarda ilettigi aydinlanmanin, beyin tarafindan farkli algilanabilecegi savini ileri surmuslerdir. bunlara gore; yok iste, once gozlerine bakarsaniz soyle gorursunuz veya once elmacik kemiklerine baksaniz su sekilde algilarsiniz gibi ’hic isi gucu kalmamis’ da hala bunlarla ugrasiyorlar, dedirtecek aciklamalar yapmislardir. daha bunun gibi ne aciklamalar vardir da megabaytlar yetmez bunlari buraya dokmeye
bana gore; leanardo, gercek yasamda, dikkatten kolayca tamamen kacan detaylari, bir sekilde bulup onlari tuvale isleme maharetinde olan, buyuk bir sanatciydi.
stscan
da vinci mona lisa’da kendisini tasvir etmiştir.mona lisa bilgisayar ortamında yaşlandırıldığında ortaya da vinci’nin portresi çıkar.çünkü büyük deha mona lisa’yı "altın oran" kanununa uygun olarak yaratmıştır.kendi yüz ölçülerine birebir uymaktadır.
lactamento
mona lisa’nın, floransalı francisco del gioconda’nın karısı madonna lisa yada annesi ekaterina’nın tebessümü karışmış bir resim olduğu rivayetler arasında... belki de leonardo, kendi yüzüne bir kadının maskesini giydirmişti deniliyor; mona lisa kendisi olduğu da düşünülüyor. milleti yıllardır araştırmaya sürükleyen, çıkan posterlerinden ebat olarak daha küçük, üzerinde en çok oynama yapılan sanat eseri rekoruna sahip diye düşündüğüm sanat eseri.
vaux
gülüyormu aglıyormu içimi kanıyor içimi sızlıyor yoksa mutluluktan uçuyormu yoksa bize oyun mu oynadı bu kadın dedigim tek şahıs tüm kadınları çözdüm ama o kadını çözemedim.
esmeralda
tablonun bir sırrının olması onu gizemden çok sıradanlığa götürmektedir.tablo hakkındaki araştırmalardan biri de; mona lisa aslen meryemdir,isa zamanında yeni doğum yapan kadınların başına ince tül örtülürmüş,mona lisa nın başındaki gibi.başka bir araştırma da,meryemin kemiklerinin bulunduğu yeri tarif eden patikalı yolmuş,mona lisanın arkasındaki yol.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol