model

0 /
clear conscience
2005 yılında okan işık (gitar), aşkın çolak (davul-perküsyon) ve can temiz (bas gitar) tarafından "a due carmen" adıyla kurulan rock grubu.2007 yılında fatma turgut (vokal) ve serkan gürüzümcü (gitar)’nün katılımıyla son halini aldı. 2008 yılında ise adını model olarak değiştirdi.
genç grup; 2007 yılı 12. tuborg roxy müzik günleri - billboard özel ödülü ve nokia super sound’07 yarışması - "arkadaşınla en iyi giden şarkı" kategorisinde birincilik ödülü sahibi.
model; 2009 yılında gnl entertainment’ın desteği ile piyasaya çıkardığı "perili sirk" adlı e.p. çalışmasının klip parçası "olmaz" ile dikkat çekti. grubun, albümde yer verdiği "bak bir varmış bir yokmuş" isimli cover parçalarına türk pop müziğinin önemli isimlerinden biri olan levent yüksel eşlik etti.
albüm ve sahne çalışmalarının yanı sıra şirketler için ürettiği jinglelar ile de tanınan model; 2009 yılında düzenlenen "marka konferansı" için 10. yıl marşı ve konferans süresince çalınmak üzere 1 adet "jingle" ile 1 adet "intro" besteledi. ayrıca hem 2009 hem 2010 yılında konferansın müzikal koordinatörlüğünü üstlendi. grup 2010 yılında ise, efes pilsen "sokakta hayat var" projesinin yanında afm, herbalife, algida, sinpaş gibi markalar için jinglelara imza atarken, efes pilsen one love festivali ile 25 eylül’de antalya’da gerçekleştirilen "oktoberfest"de sahne aldı.
grubun efes pilsen için bestelediği "sokakta hayat var" adlı şarkısı, dijital iş ve kültür dergisi "digital age" tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen "digital age awards" töreninde, "en yaratıcı müzik/ses tasarımı birincisi" ödülünü kazandı.
şarkılarında, hüznü ve eğlenceyi iç içe yansıtan model’in müziğinde en karanlık temaların son derece eğlenceli bir şekilde işlenmesine şahit olmak mümkün. model; birçok şehirde sahne aldıkları konserler ve festivallerin yanı sıra picante, mask, pulp, roxy, bronx pi sahne, connect module, istanbul live, jolly joker, babylon, moda deniz kulübü gibi çeşitli mekanlarda canlı müzik performanslarını sergiledi.
2011 şubat ayının sonunda ise demir demirkan prodüktörlüğündeki ikinci stüdyo albümleri "diğer masallar" yayınlandı.

fatma turgut - vokal
2 ocak 1984 aydın doğumlu fatma turgut, dokuz eylül üniversitesi buca eğitim fakültesi müzik eğitimi ana bilim dalı klasik gitar bölümünden mezun. 13 yaşında kendisine alınan klasik gitarla müziğe başladı. şarkı söylemeye başlaması da aynı yaşa tekabül eder. birçok müzik grubuyla çalışmalar yapıp sahne aldı. istanbul’a yerleşmeden önce izmir’de çeşitli müzik dershanelerinde 3 yıl öğretmenlik yaptı. 2007 yılında model’e katıldı; 2009 yılında model’le birlikte istanbul’a yerleşti. çalışmalarına model ile birlikte istanbul’da devam etmekte ve 13 yıldır büyük bir aşkla şarkı söylemekte.

okan işik - gitar
9 mart 1986 izmir doğumlu okan işık, ege üniversitesi makine mühendisliği mezunudur. lise yıllarında abisinin aldığı klasik gitarla müziğe başladı. model grubunun diğer elemanlarıyla beraber istanbul’a yerleştikten sonra burslu olarak galatasaray itm’ den ses mühendisliği eğitimi aldı ve şu sıralar ytü’ de makine mühendisliği yüksek lisansı yapıyor. model’ deki görevinin dışında çeşitli müzik stüdyolarında çalışmaktadır.

can temiz - bas gitar
1987 yılında izmir’de doğdu. ilk ve orta öğrenimini burada bitirdi. müziğe ortaokulda ablasının aldığı klasik gitarla başladı. 11 yaşındayken bu gitarla ilk bestelerini yapmaya başladı. 13 yaşında ilk bas gitarını eline aldı. 2004’te ege üniversitesi biyokimya bölümü’ne girdi. birkaç sene çeşitli gruplarla "eğlencelik" çalışmalara imza attıktan sonra 2005 eylül’ünde okan ve aşkın ile beraber, daha sonra serkan ve fatma’nın katılımıyla "model" adını alacak olan "a due carmen" grubunu kurdu. 2009 ocak ayında model ile birlikte istanbul’a taşındı. 2010 eylül ayında portfolio yaratıcı reklamcılık okulu’na kabul edildi ve kasım ayında eğitimini tamamladı.


aşkin çolak - davul
17 ağustos 1985 yılında kocaeli’nin gölcük ilçesinde doğdu. ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. küçüklükten gelen müzik eğilimi, bu dalda yükselmesi için bir vesile oldu. 1999 yılında anadolu güzel sanatlar lisesi müzik bölümü sınavı için babasının memleketi olan denizli’ye gitti. bu sınavı dereceyle kazanan aşkın çolak, 4 sene boyunca keman bölümünde eğitim gördü, bununla birlikte dışarıdan sürdürdüğü vurmalı çalgılar eğitimine devam etti. öğrenimine izmir dokuz eylül müzik eğitimi ana bilim dalında devam eden aşkın çolak; burada da keman bölümünde eğitim gördü ve aynı şekilde vurmalı çalgılar eğitimini de sürdürdü. bu süre zarfında birçok kültürel etkinliğe katılan aşkın çolak; aynı zamanda izmir’de çeşitli okullarda ve özel müzik atölyelerinde müzik öğretmenliği yaptı. aynı süre içinde bölgedeki tiyatro topluluklarına müzikal oyunlarında yardım etti, çalışmaların müzik koordinatörlüğünü üstlendi. 2005 yılında "model" adlı müzik grubunu kurarak 2009 yılında grupla birlikte istanbul’a yerleşti. halen bu grupla çalışmalarını sürdüren aşkın çolak, bir yandan özel olarak keman ve perküsyon dersleri vermektedir.

albümler

diğer masallar 2011

1 buzdan şato
2 şey belki
3 değmesin ellerimiz
4 sana ne
5 pembe mezarlık
6 bir melek vardı
7 benim tatlı kanserim
8 karadul
9 çürüsün gelinliğim
10 makyaj
11 yalnızlık senfonisi
12 değmesin ellerimiz (akustik)

perili sirk 2009

1 açılış
2 ego dağları
3 olmaz
4 bu matem dolu cennet
5 bak bir varmış bir yokmuş (ft. levent yüksel)
6 ellerinde ellerim

kaynak:http://www.msxlabs.org/forum/turkce-rock/358787-grup-model-grup-model-kimdir-grup-model-hakkinda.html
john maynard keynes
değmesin ellerimiz isimli şarkılarının müziği bariz bir şekilde beyonce’nin hello isimli şarkısından araktır. umarım bir gün bu grubun çıkıp "korsana hayır, emeğe saygı" dediğini bir yerlerde okurum/duyarım.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol