mehmet ali talat

seha
kktc’de ctp genel baskani ve ayni zamanda kktc basbakani.adi onumuzdeki aylarda yapilacak cumhurbaskanligi secimi icinde adaylar arasinda geciyor.
seha
kibris’da bugun yapilan cumhurbaskanligi seciminde ilk sonuclara gore %56 ile onde gidem ve muhtemelen gecenin sonunda kktc’nin yeni cumhurbaskani olacak kisi.
seyhmerat
turkiyedeki bazi avrupa birligi isbirlikcilerinin ve ozellikle ayarli basin-yayin ile onlari destekleyen buyuk patronlarin sirtindan itekleyerek kibrisin basina getirdigi masa insan..amac buyuk patronlarin kendi sirketleri gibi turkiye’yi de avrupa birligine tek yanli bir sekilde ve tum egemenliklerinden vazgececek sekilde baglamak ve bu yolda kibrisin sorun teskil etmesini engellemek..
yigenji
birinci cumhurbaskani rauf denktaş’tan daha iyi dis iliskiler kurmustur. kabul edilsin ya da edilmesin habire o ulkeden oburune gidip kktc ve konuk oldugu ulkeler ile bir kopru kurmaya calisir.

bu kktc-suriye arasi feribot seferleri, azerbaycan’dan direk ucak seferleri, suriye’nin kktc pasaportunu tanimasi, azerbaycanin kktc pasaportunu tasimasi, birlesik kralligin kktc’ye yakinliginin artmasi gibi belli basli artilar kazandirmistir.
akhillius
mehmet ali talat (d. 6 temmuz 1952, girne), kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti cumhurbaşkanı.

ortaöğrenimini kıbrıs’ta tamamlayan talat 1977 yılında ortadoğu teknik üniversitesi elektrik mühendisliği bölümü’nden lisans programından mezun oldu. doğu akdeniz üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü’nde yüksek lisansını ise 2004 yılında tamamladı.

aralık 1993’te yapılan genel seçimler sonrasında kurulan ilk demokrat parti (dp)- cumhuriyetçi türk partisi (ctp) koalisyon hükümetinde eğitim ve kültür bakanı olarak görevlen aldı. ikinci dp-ctp koalisyon hükümetinde de aynı görevi üstlendi. üçüncü dp-ctp koalisyon hükümetinde işe, devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

14 ocak 1996 tarihinde yapılan 14’üncü kurultay’da cumhuriyetçi türk partisi’nin genel başkanı oldu. 1998’de ve 2003’de yapılan genel seçimlerde ve 20 şubat 2005 tarihinde yapılan erken genel seçimde lefkoşa’dan milletvekili seçildi.

13 ocak 2004 tarihinde kurulan 1’inci ctp-dp koalisyon hükûmeti’nın ardından, 8 mart 2005 tarihinde, cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görev yapacak 2’nci ctp-dp koalisyon hükûmeti’nı kurdu.

20 nisan 2005’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini 1. turdan kazanan cumhurbaşkanı mehmet ali talat evli ve biri erkek, biri de kız iki çocuk babasıdır.

elma sekeriiii
abd dışişleri bakanlığı, kktc cumhurbaşkanı mehmet ali talat’ı 30 mart pazartesi günü görüşmek üzere washington’a davet etti. bu haber, washington’daki rum-yunan lobisinde öfkeye yol açtı.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol