mazhar alanson

0 /
independence
bugun bir reklam kampanyasi sebebi ile tedbili kiyafet $eklinde istaklal caddesine cikip sokak $arkicisi gibi $arki soyledi ama istiklal caddesi ahalisi cabuk uyandi tabi i$e.
with all my love
okan’a senden iyi aktör olur derken; okan çok pis bozuldu önce, yüzündeki o ifadeye dikkat kesilenler farketmislerdir, lakin bozuntuya vermedi.
mazhar alanson inceden yediriyor ama bunun kendisi de farkinda degil gibi. ayrica sunu da merak ediyorum programa katilmadan önce kaç promil almisti acaba?
laughter
disko kralı’na çıktığında kendisini çözemememe sebep olmuş hem çok iyi bir müzisyen ve bir o kadar iyi bir oyuncu. ancak söylediğim gibi programda bi acayipti. verdiği cevaplar, konuşması falan bana normal gelmedi.

bir de okan bayülgen’e senden iyi aktör olurdu derken ne demek istedi acaba, yani okan bayülgen’in oyunculuk yaptığını bilmiyor muydu... neyse velhasıl ben pek bi şey anlamadım.
greewa
disco krali’nda okan’a " bu programın bir formatı var biliyorum ama insan bir sigara molası verir be okan..." diyen insan.
derinyesil
hokkabaz’da muthis bir oyunculuk sergileyen sanatci.kendisi zaten universitede oyunculuk uzerine egitim gormustur.

ayrica yandim sarkisini hz.muhammed icin yazdigini soylemisligi vardir bir kac roportajinda
passive
mazhar alanson (d. 13 şubat 1950, ankara) ortaokulu ankara koleji’nde bitirdi. babası ferruh alanson annesi melek alanson’dur. ayla alanson ailenin ilk kız çocuğudur. daha sonra aynur alanson doğmuştur. en sonunda ferruh alanson’un 3. çocuğu mazhar alanson dünyaya gelmiştir. mazhar alanson tiyatrocu, oyuncu, müzisyen, ve beste yazarıdır.babası ferruh alanson, ankara senfoni orkestrası’nda baş trompetçiydi, annesi melek alanson ise ilkokul öğretmeniydi. çocukluğunu ankara’da cebeci semtinde geçiren mazhar alanson, müzikle hep içiçe oldu. teyzesi neriman esi senfoni orkestrasında ve bir çok operada oynadı ve türk operası’nın önemli isimlerinden biri oldu. eniştesi muammer esi ise devlet tiyatrosunda uzun dönem hizmet vermiş türk sinemasında 4 filmde rol almıştır. ailesinde bulunan sanatçıların etkisiyle ankara devlet konservatuarı’nı kazanarak yüksek tiyatro bölümünde eğitimini tamamladı. ilk eşi hale alanson’la da burada tanışmıştır. hale alanson’dan kızı (eda alanson) ve oğlu (hilmi alanson) doğmuştur.

lise yıllarında gitar çalmaya başlayan mazhar alanson, aileden gelen bir yetenekle bir çok çalgı aletine de ilgi duydu. 1966’da kadıköy maarif koleji’nde(kadıköy anadolu lisesi) okurken,istanbul fenerbahçe kalamış sahilinde fuat güner’in aldığı beatles’ın yeni çıkan albümü vesilesiyle arkadaşlıkları başlamış oldu. daha sonra fuat güner’le birlikte kaygısızlar grubunu kurarak konserler vermeye başladılar. bu dönemde o zamanlar meşhur olan crosby, stills & nash (and young) ve rolling stones parçalarını seslendirdiler. kızıltoprakta özkan uğur’la tanışmalarıyla birlikte 1972’de mazhar fuat özkan üçlüsünü mfö’yü kurdular. fakat ilk albümleri türküz türkü çığırırız özkan uğur’un askere gitmesiyle ikili olarak piyasaya çıkıp oldukça ilgi topladı.


1974’de galip boransu ve ayhan sicimoğlu’nun gruba katılmasıyla birlikte heycanlı isminde ilk 45’likleri piyasaya çıktı. heycanlı ismi gibi çok çok heycanlı bir parçaydı. bu parça o yıllarda çoğu kişi tarafından sevildi. daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı ipucu beşlisi dağıldı. üçlü daha sonra bir dönem sezen aksu, ajda pekkan, seyyal taner, barış manço gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı. daha sonra mazhar alanson, ferhan şensoy’un "şahları da vururlar” adlı müzikal oyununda rol aldı. bu dönemde özlediği tiyatroculuk mesleğine kısa bir dönüş yapan mazhar alanson, kısa zaman sonra çok büyük bir albüme imza atmaya hazırlanıyordu. bu albüm "şahları da vururlar" müzikalinin bir bestesiydi.

984’te büyük zorluklarla ele güne karşı yapayalnız albümünü çıkaran grup, bu albümle bir yıl boyunca zirvede kalmayı başardı. plak şirketlerinin satmaz diye düşündükleri bu albüm hafızalara güçlü bir şekilde kazınmayı başarmıştır. bu albümde yer alan parçalar sırasıyla şöyledir:

* ele güne karşı
* deli deli
* sen ve ben
* yalnızlık ömür boyu
* neye niyet neye kısmet
* ondan şikayet bundan şikayet
* bu sabah yağmur var istanbul’da
* olmuyor olamıyor
* sevdim bir kere
* bodrum
* güllerin içinden

bu parçaların hepsi birer klasik olmayı başarmıştır.

ele güne karşı yapayalnız albümünden sonra 1985’te peki peki anladık, 1986’da vak the rock, 1987’de no problem, 1989’da the best of mfö, 1990’da geldiler, 1992’de agannaga rüşvet ve dönmem yolumdan"1995’te m.v.a.b, 2003’te mfö single ve collection,2006’da da agu albümleri piyasaya çıkmıştır.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol